Rosja w sporze o patenty z producentem remdesiviru

28 Maja 2021, 15:13 lek produkcja leków remdesivir gilead leki

Rosyjski Sąd Najwyższy odrzucił pozew złożony przez amerykańską firmę biotechnologiczną Gilead Sciences, która zakwestionowała dekret rządu Rosji, zezwalający krajowej firmie farmaceutycznej na produkcję generycznej wersji leku przeciwwirusowego remdesivir, bez zgody na udostępnienie patentu przez producenta Gilead.

Remdesivir to lek pierwotnie opracowany do leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C, który został zatwierdzony przez światowe agencje medyczne w leczeniu pacjentów z COVID-19.

W grudniu ubiegłego roku Rosja przyznała firmie Pharmasyntez licencję przymusową, która daje firmie pozwolenie na produkcję i sprzedaż opatentowanego produktu bez zgody właściciela patentu na okres jednego roku. Dekret stanowi, że Pharmasyntez musi zapłacić Gilead nieokreśloną kwotę odszkodowania, które dotychczas nie zostało wypłacone. 

Pharmasyntez produkuje remdesivir pod nazwą Remdeform. Pharmasyntez zarejestrował Remdeform za maksymalną cenę około 100 USD, podczas gdy Gilead zaoferował stawkę około 380 USD.

Gilead argumentował w sądzie, że wielokrotnie wyrażał swoją zdolność do dostarczania leku Rosji i że dekret rządowy został wydany tylko w celu zaoszczędzenia pieniędzy.

Rosja z kolei kwestionowała w sądzie, że nie rząd miał innego wyjścia, jak tylko wydać przymusową licencję w związku z koniecznością szybkiego zwiększenia dostępności do leczenia COVID-19 i że w tym czasie Gilead nie wysłał wniosku o obniżenie ceny leku, zgodnie z przepisami dotyczącymi maksymalnych cen sprzedaży na niezbędne i podstawowe leki. - W następstwie tego doszło do krytycznej sytuacji, kiedy od 1 stycznia na terytorium Federacji Rosyjskiej nie mogła znajdować się ani jedna dawka tego leku - powiedział zastępca szefa Federalnej Służby Antymonopolowej Siergiej Puzyrevsky.

Federalna Służba Antymonopolowa argumentował również, że Gilead dyskryminował Rosję, zezwalając na produkcję leku przez siedmiu producentów w innych krajach po cenach sprzedaży poniżej 100 USD. Przed zapytaniem rządu o pozwolenie, Pharmasyntez poprosił Gilead o pozwolenie na produkcję leku, ale odmówiono mu.

Sąd Najwyższy stwierdził 27 maja, że ​​decyzja rządu o udzieleniu rosyjskiemu producentowi leków Pharmasyntez pozwolenia na produkcję i sprzedaż leku przeciw COVID-19 bez zgody posiadacza patentu jest ważna ze względu na nadzwyczajne warunki powstałe podczas pandemii koronawirusa.

źródło: RadioFreeEurope 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz