Od dziś Polska w systemie unijnych certyfikatów covidowych

01 Czerwca 2021, 13:01 zielona przepustka paszport covid podróże

Dziś Polska przystępuje, wraz z grupą 6 innych krajów UE, przystępuje do systemu unijnych certyfikatów COVID-19 - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

Parlament Europejski powinien przyjąć ustawę w tej sprawie w ciągu tygodnia od 7 czerwca. Uruchomienie ogólnounijnego systemu w ramach, których certyfikaty będą honorowane w całej Unii zaplanowano na 1 lipca.

Niemniej, Polska jako jeden z pierwszych krajów uruchamia dla swoich obywateli tę funkcję w ramach pilotażu, już dziś. W grupie krajów testujących znajdują się prócz Polski: Niemcy, Dania, Czechy, Bułgaria, Grecja i Chorwacja.

Czym jest unijny certyfikat COVID-19?

To elektroniczny dowód o tym, że dana osoba przebyła chorobę COVID-19, wykazuje negatywny wynik testu PCR na COVID-19 lub została zaszczepiona przeciw COVID-19 - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Po okazaniu certyfikatu COVID-19, kraje Unii oraz kraje, które przystąpią do programu, powinny powstrzymać się od nakładania dalszych ograniczeń na podróżnych posiadających certyfikat takich jak kwarantanny lub testy. Wciąż jednak, w zależności od sytuacji epidemicznej, mogą one indywidualnie, nadal nakładać dodatkowe obostrzenia dla podróżujących, jeśli uznają to za konieczne.

Zgodnie z założeniami, certyfikat szczepienny obowiązywać będzie rok. Zaświadczenie o nabytej odporności po przebyciu COVID-19 jest ważny od 11 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku COVID-19, maksymalnie przez 180 dni. Jeśli chodzi o testy do Unia w pierwszym etapie zdecydowała się honorować jedynie testy PCR, które będą zwalniały z kwarantanny jedynie, kiedy zostanie wykonany w ciągu 48h przed wylotem.  

Gdzie mogę wyrobić tzw. paszport covidowy?

Już dziś w IKP można pobrać specjalny certyfikat w wersji elektronicznej oraz tradycyjnej (dokument w formacie PDF). Każdy kto nie korzysta z IKP będzie mógł otrzymać odpowiedni wydruk w każdym punkcie szczepień i POZ - poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak zapewnił, do 25 czerwca certyfikat będzie również dostępny w aplikacjach mobilnych: mojeIKP i mObywatel.

Odpowiadając na doniesienia osób, które już zdecydowały się przetestować certyfikaty i napotkały problem z wygenerowaniem kodu QR do wydruku minister zdrowia uspokoił, że "aplikacja do odczytu kodu QR będzie dostępna po 10 czerwca. "Obecne aplikacje odnoszą się do niewystandaryzowanego formatu zaświadczenia kodu QR" - mówił.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz