Handlowcy branży farmaceutycznej szczęśliwsi i lepiej opłacani

01 Czerwca 2021, 15:03 pieniądze leki

Pandemia okazała się bardzo łaskawa dla przedstawicieli handlowych branży farmaceutycznej. Wzrosły ich pensje i sama satysfakcja z pracy - wynika z ankiety przeprowadzonej przez amerykańską firmę specjalizującą się w pośrednictwie pracy w branży zdrowotnej. 

Jeszcze w marcu 2020r., 3/4 ankietowanych wskazało, że obawia się obniżki swoich zarobków. Tymczasem spadek dochodów odnotowało jedynie 14% pracowników, a jak wynika z corocznej ankiety przeprowadzonej przez MedReps, w ubiegłym roku średnie zarobki przedstawicieli branży farmaceutycznej wzrosły z ponad 12,5 tys. USD do ponad 13 tys. USD. 

Największy wzrost odnotowano w wynagrodzeniach przedstawicieli handlowych w małych firmach farmaceutycznych. Przedstawiciele handlowi w firmach zatrudniających do 50 pracowników, zarabiali średnio ponad 14,1 tys. USD, co stanowi prawie 50% wzrost w porównaniu ze średnią 9,5 tys. USD w 2019 r. 

Również pracownicy małych firm farmaceutycznych mogli pochwalić się największym zyskiem z prowizji. Te, rocznie wynosiły średnio 63 977 USD. Dla porównania, przedstawiciel handlowy średniej firmy farmaceutycznej (51-999 pracowników) na dodatkach zarobił średnio 41 280 USD, a dużej - 45 757 USD.

Pracodawcy chętniej inwestowali w pracowników

Przedstawiciele handlowy są również bardziej zadowoleni ze swojej pracy niż kiedykolwiek. Ponad 85% ankietowanych stwierdziło, że jest bardzo lub w pewnym stopniu zadowolonych ze swojej pracy w branży farmaceutycznej, co stanowi wzrost w porównaniu z 76%, które stwierdziły to samo w badaniu z 2019 r.

Wpływ na to może mieć rosnące wsparcie pracodawców. Wynagrodzenia podstawowe wzrosły bardziej niż prowizje w zeszłym roku, a przedstawiciele zgłosili też, że otrzymali od swojego pracodawcy więcej świadczeń dodatkowych.

Wśród nich wyróżniono: ubezpieczenie zdrowotne (90%), osobiste rachunki emerytalne (90%), zwrotu pieniędzy wydanych przez pracowników na cele związane z pracą (80%), zwrot kosztów paliwa (74%) oraz samochód służbowy (71%). Ponad połowa (51%) zgłosiła również urlop ojcowski, a kolejne 47% skorzystało z pomocy w rozwoju osobistym i edukacji.

źródło: Fiercepharma, MedReps

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz