Światowi liderzy otwierają portfele by wesprzeć równość szczepień

02 Czerwca 2021, 13:44 strzykawka zastrzyk szczepienie

Światowe organizacje wyznaczyły sobie cel zaszczepienia 30% populacji we wszystkich krajach do końca 2021 roku.

Światowi liderzy ds. ekonomii i zdrowia wezwali bogatsze narody świata do przekazania 50 mld USD na przyspieszenie dystrybucji szczepionek przeciw COVID-19 na całym świecie i pomoc w zakończeniu pandemii .

Szefowie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego, Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Handlu powiedzieli we wtorek, że narody muszą działać, zanim wirus będzie miał szansę rozprzestrzenić się w nieszczepionych krajach i ewoluować w bardziej niebezpieczne warianty.

Jak wskazują organizacje, walka w pandemią toczy się jednak dwutorowo.

- Gdy niektóre zamożne kraje już dyskutują o wprowadzeniu dawek przypominających w swoich populacjach, zdecydowana większość ludzi w krajach rozwijających się – nawet pracownicy służby zdrowia na pierwszej linii – nadal nie otrzymała pierwszej dawki szczepionki - napisali we wspólnym oświadczeniu dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Kristalina Georgieva, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus, prezes Banku Światowego David Malpass i dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu, Ngozi Okonjo-Iweala.

Przywódcy wskazali, że bez poprawy zdrowia do normy nie powróci także gospodarka. Według ich wyliczeń, 50 mld USD przeznaczone na zwiększenie mocy produkcyjnych i dystrybucji szczepionek oraz środków medycznych niezbędnych do walki z pandemią, wygeneruje około 9 bln USD dodatkowej globalnej produkcji do 2025 roku, poprzez przyspieszenie końca pandemii.

"To stosunkowo skromna inwestycją rządów w porównaniu do bilionów wydanych na krajowe plany stymulacyjne i bilionów w utraconej produkcji gospodarczej” - wskazali.

Z 700 mln szczepionek na świecie 0,2 proc. trafiło do krajów najbiedniejszych

- Na całym świecie podano ponad 700 mln dawek szczepionek. Ponad 87% trafiło do krajów o wysokich dochodach, podczas, gdy kraje najbiedniejsze otrzymały zaledwie 0,2% z tej puli”, powiedział w zeszłym miesiącu dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom.

Wiele krajów musiało polegać na koalicji na rzecz równego dostępu do szczepień COVAX. WHO wspólnie z COVAX mają nadzieję zaszczepić 30% światowej populacji do końca 2021 r., jeśli otrzymają wystarczające fundusze.

- Możemy osiągnąć nawet 40% zaszczepionych obywateli dzięki innym umowom i gwałtownym inwestycjom, oraz co najmniej 60% do pierwszej połowy 2022 roku – powiedzieli liderzy agencji.

Instytucje otwierają portfele

Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego zapowiedziała we wtorek, że przewiduje sfinansowanie 35 mld USD z wymaganych 50 mld USD na realizację celu szybszego wyjścia z pandemii. Z kolei dyrektor Banku Światowego poinformował, że ma już zabezpieczonych 12 mld USD dolarów na finansowanie szczepionek przeciwko COVID-19 i do końca czerwca zatwierdzi operacje finansowania szczepień w ponad 50 krajach.

Również, jak wynika z doniesień medialnych japońskiej prasy, premier Japonii Yoshihide Suga planuje zadeklarować dodatkowe 800 mln USD na program COVAX. Wcześniej, Japonia zobowiązała się do przekazania na ten cel 200 mln USD. Jeśli dojdzie do przekazania dodatkowych środków, to Japonia na równy dostęp do szczepionek na świecie przeznaczy łącznie 1 mld USD.

Dziś nad finansowaniem programu COVAX podczas szczytu hybrydowego organizowanego w Japonii, debatować będą czołowi przedstawiciele największych państw świata z grupy G7 oraz działacze pozarządowi. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz