Chiny. Rzadki szczep ptasiej grypy pierwszy raz u ludzi

02 Czerwca 2021, 13:24 kury ptaki ptasia grypa

Narodowa Komisja Zdrowia w Chinach poinformowała we wtorek o pierwszym ludzkim przypadku na świecie zakażenia rzadkim szczepem ptasiej grypy.

Istnieje wiele szczepów ptasiej grypy i nierzadko zdarza się, że ludzie pracujący z drobiem od czasu do czasu zarażają się. 

Obecnie wśród ptaków występuje epidemia wariantu H5N8, która doprowadziła do uboju setek tysięcy drobiu w różnych krajach europejskich.

- Dopóki wirusy ptasiej grypy krążą wśród drobiu, sporadyczne zakażenie ptasią grypą u ludzi nie jest zaskakujące, co jest żywym przypomnieniem, że zagrożenie pandemią grypy jest trwałe – wskazuje WHO.

Zakażenia ludzi ptasią grypą były rzadkie. Ostatnia większa epidemia szczepu ptasiej grypy H7N9 zabiła około 300 osób w 2016 i 2017 roku.

Pierwszy przypadek transmisji na człowieka rzadkiego szczepu

W tym tygodniu chińska agencja ds. zdrowia poinformowała o 41-letnim pacjencie, u którego potwierdzono pierwszy ludzi przypadek zakażenia rzadkim szczepem ptasiej grypy H10N3. Pacjent już wyzdrowiał i jest gotowy do opuszczenia szpitala. Urzędnicy nie podali szczegółów dotyczących tego, jak mężczyzna został zarażony.

 - Nie zgłoszono żadnych ludzkich przypadków H10N3 na świecie. Ten przypadek jest sporadyczną transmisją międzygatunkową z drobiu na człowieka, a ryzyko rozprzestrzeniania się na dużą skalę jest niezwykle niskie – poinformowała chińska agencja.

Śledzenie kontaktów nie wykazało żadnych innych przypadków zakażenia wirusem. Komisja stwierdziła również, że szczep H10N3 ma niską patogenność, co oznacza, że ​​nie powoduje poważnych chorób drobiu i jest mało prawdopodobne, aby szybko się rozprzestrzeniał.

źródło: Reuters

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz