Ponad 1 mln pobrań Unijnego Certyfikatu Covid

07 Czerwca 2021, 10:23 zielona przepustka paszport covid podróże

W ciągu tygodnia z Internetowego Konta Pacjenta pobrano ponad milion Unijnych Certyfikatów Covid - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia.

Przypomnijmy, że od 1 czerwca Polacy zyskali możliwość pobierania unijnych certyfikatów covidowych Od dziś Polska w systemie unijnych certyfikatów covidowych

Certyfikaty będą honorowane w całej Unii zaplanowano na 1 lipca. Na razie Polska, jako jeden z pierwszych krajów UE, uruchomiła dla swoich obywateli tę funkcję w ramach pilotażu. W grupie krajów testujących znajdują się prócz Polski: Niemcy, Dania, Czechy, Bułgaria, Grecja i Chorwacja.

Czym jest unijny certyfikat COVID-19?

To elektroniczny dowód na to, że dana osoba przebyła chorobę COVID-19, wykazuje negatywny wynik testu PCR na COVID-19 lub została zaszczepiona przeciw COVID-19.

Po okazaniu certyfikatu COVID-19, kraje Unii oraz kraje, które przystąpią do programu, powinny powstrzymać się od nakładania dalszych ograniczeń na podróżnych posiadających certyfikat takich jak kwarantanny lub testy. Wciąż jednak, w zależności od sytuacji epidemicznej, mogą one indywidualnie, nadal nakładać dodatkowe obostrzenia dla podróżujących, jeśli uznają to za konieczne.

Zgodnie z założeniami, certyfikat szczepienny obowiązywać będzie rok. Zaświadczenie o nabytej odporności po przebyciu COVID-19 jest ważny od 11 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku COVID-19, maksymalnie przez 180 dni. Jeśli chodzi o testy, to Unia w pierwszym etapie zdecydowała się honorować jedynie testy PCR, które będą zwalniały z kwarantanny jedynie, kiedy zostanie wykonany w ciągu 48h przed wylotem.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz