Rząd łagodzi obostrzenia na wakacje

10 Czerwca 2021, 16:06

Łagodzenie obostrzeń na wakacje, m.in. otwarcie stref gastronomicznych w kinach i teatrach, na koncertach oraz zwiększenie limitów osób na kongresach, salach zabaw, w restauracjach - zapowiedzieli w czwartek premier oraz minister zdrowia. Już od 13 czerwca mają być poluzowane także limity w kościołach.

Już od 13 czerwca rząd wprowadza łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Zmiany umożliwią sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.

Od 26 czerwca zwiększone zostaną limity – więcej widzów będzie mogło przebywać w kinach i teatrach, a także otwarte zostaną dyskoteki.

Więcej osób będzie mogło też przebywać w hotelach, restauracjach i na siłowniach. Zasady będą obowiązywać do końca wakacji, z możliwością modyfikacji. Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Jak podkreślali premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia, liczba zakażeń maleje, a osób zaszczepionych rośnie, co pozwala na kolejne luzowanie obostrzeń. Jednocześnie zwracali uwagę, że pandemia jeszcze się nie skończyła, a koronawirus wciąż jest niebezpieczny, dlatego należy chować odpowiedzialność i przestrzegać zasad, a osoby jeszcze niezaszczepione powinny skorzystać z tej możliwości.

Od 13 czerwca - otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach i więcej wiernych w świątyniach

 • Dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.
 • Świątynie – maksymalnie 50 proc. obłożenia . Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Od 26 czerwca - zwiększenie limitów

Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji, mogą być jednak zmieniane jeżeli tego wymagać będzie sytuacja epidemiczna.

 • Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m2.
 • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
 • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
 • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
 • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
 • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Co bardzo istotne, limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Minister zdrowia pytany o to, jak będzie weryfikowane czy gość lub klient zaszczepił się i może nie być wliczany do limitu osób, odparł, że odpowiedzialność za weryfikację leży po stronie organizatora. Dodał, że dostępna jest już aplikacja do sczytywania QR-kodów z certyfikatów covidowych.

Premier poinformował, że do tej pory w polskich punktach wykonano ponad 23 mln szczepień. 8,9 mln osób jest już w pełni zaszczepionych. Przypomnijmy, że od 7 czerwca szczepić się mogą także dzieci od 12. roku życia.

Jak zapowiedział minister zdrowia, w piątek lub sobotę zostanie przygotowane odpowiednie rozporządzenie, które będzie regulowało wszystkie szczegóły luzowania obostrzeń w najbliższych dniach.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz