We wtorek znów protest medyków przed Sejmem

14 Czerwca 2021, 10:13 protest manifestacja ministerstwo zdrowia

15 czerwca pod Sejmem odbędzie się manifestacja przeciwko tzw. „ustawie Niedzielskiego”, dotyczącej zasad ustalania minimalnych wynagrodzeń dla pracowników podmiotów leczniczych. Chodzi o sposób procedowania przepisów i ich kształt. We wtorek posłowie mają głosować przyjęte w ubiegłym tygodniu przez Senat poprawki, które podnoszą współczynniki wynagrodzeń.

Manifestację we wtorek przed Sejmem organizuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Mają w niej wziąć udział pielęgniarki i położne oraz zrzeszeni w Forum Związków Zawodowych fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, technicy elektroradiologii, fizjoterapii i analityki medycznej, ratownicy medyczni oraz współpracujący z FZZ lekarze i farmaceuci oraz przedstawiciele zawodów niemedycznych z całej Polski.

Jak wskazuje Krystyna Ptok, Przewodnicząca OZZPiPW, tym dniu ma odbyć się ostateczne głosowanie posłów nad nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych .Nowela ustawy o płacy minimalnej w ochronie zdrowia uchwalona W ubiegły  czwartek wraz z trzema poprawkami ustawę przyjął Senat RP. Poprawki Senatu zakładają m.in. podwyższenie współczynników, na podstawie których wyliczane są minimalne wynagrodzenia. 

Senat przyjął ustawę o minimalnych wynagrodzeniach z poprawkami

- Nowelizacja ustawy będąca projektem rządowym i nazywana potocznie „ustawą Niedzielskiego” była głównym powodem wielkiego protestu 12 maja br. zorganizowanego przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przed Sejmem i Kancelarią Premiera RP oraz pierwszej fali strajków ostrzegawczych i akcji protestacyjnych w całym kraju 7 czerwca br. – pisze przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok.

Pielęgniarki i położne zaprotestowały w kraju

Podkreśla, że przyjęcie przez Sejm ustawy z poprawkami Senatu to pierwszy krok do poprawy jakości opieki i leczenia pacjentów poprzez godne traktowanie pracowników ochrony zdrowia.

- 15 czerwca będzie DNIEM TESTU WIARYGODNOŚCI POLITYKÓW obiecujących obywatelom RP od lat zwiększenie dostępności do usług zdrowotnych, zmniejszenie kolejek, zniesieni limitów do specjalistów i wyższe wynagrodzenia kadr medycznych. Odrzucenie przez Sejm poprawek Senatu przekreśli zapowiadaną po raz kolejny poprawę jakości systemu ochrony zdrowia. Nie ma samoobsługowych szpitali! Nie ma godnych wynagrodzeń – nie ma medyków – nie ma leczenia! – alarmuje K. Ptok.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz