G7. 1 miliard szczepionek dla krajów najuboższych

14 Czerwca 2021, 14:11 strzykawka zastrzyk szczepienie

Grupa siedmiu krajów doszła do porozumienia, w ramach którego przewidują przekazanie w przyszłym roku 1 mld dawek szczepionek przeciw COVID-19.

G7 to grupa siedmiu państw, które są jednymi z najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym. W skład G7 wchodzą Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada. Trzydniowy szczyt grupy zorganizowany w Kornwalii skupiał się na walce z pandemią, odbudowie gospodarczej i kwestii ocieplenia klimatu. 

W weekend kraje przynależne do grupy G7 zobowiązały się do przekazania krajom najuboższym łącznie co najmniej miliarda szczepionek przeciwko COVID-19. Darowizny będą częścią programu COVAX, który dystrybuuje szczepionki do krajów o niskich i średnich dochodach. Program prowadzony jest przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Global Alliance for Vaccines and Immunization.

Jeszcze przed szczytem zakup pół miliarda dawek dla biednych rejonów świata zadeklarował amerykański prezydent Joe Biden. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że Niemcy przekażą na ten cel 350 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Po spotkaniu państw G7 swoje wsparcie określił także premier Wielkiej Brytanii, który zadeklarował 100 mln dawek na ten cel.

Szczepionki tak, pieniądze nie?

Jak informuje agencja Reutera, podczas szczytu przywódcy krajów z grupy G7 próbowali rozwiązać spór, który dotyczył propozycji realokacji 100 mld  USD z puli wojennej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), aby pomóc krajom zmagającym się z kryzysem COVID-19. Jak informuje agencja, przeciwne takiej decyzji miały być Niemcy i Włochy.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz