S. Gadomski: Finalizujemy prace nad ustawą o krajowej sieci onkologicznej

15 Czerwca 2021, 11:43 sławomir gadomski

Finalizujemy prace nad ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej - zapewnia wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Jak podkreśla, jedną z najważniejszych kwestii jest przygotowanie mierników jakości.

S.Gadomski był gościem jednego z paneli Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Jak podkreślał pandemia spowodowała ograniczenie liczby wykonywanych świadczeń również w onkologii, jednak w jego ocenie, "patrząc na inne kraje, nie mamy się czego wstydzić". Zaznaczył, że wszystkie kraje "stanęły" i istotnie zmniejszyła się liczba procedur, zwłaszcza w zakresie profilaktyki. Jak dodał, dotknęło to również krajów rozwiniętych. 

- Najwięcej straciliśmy w obszarze wczesnej diagnostyki, wczesnego wykrywania. Staramy się narzędziami systemowymi nadrabiać te świadczenia - mówił wiceminister.

Według S. Gadomskiego rak płuca, to jeden z tych nowotworów, który w pandemii został najdotkliwiej potraktowany. - To efekt tego, że to nowotwór, który szybko się rozwija i trudno o skuteczne programy profilaktyczne - wyjaśnił. Przypomniał, że dwa lata temu MZ zdecydował się na pilotaż tomografii niskoemisyjnej. - Zdecydowaliśmy się rozszerzyć dostęp do tego typu badań, aby w każdym województwie był ośrodek realizując takie usługi - poinformował.

Wiceminister podkreślał, że Krajowa Sieć Onkologiczna, to nie odpowiedź na pandemię, ponieważ te działania zostały rozpoczęte jeszcze przed pandemią, a pilotaż to pewien poligon tych rozwiązań, które będą wdrażane w KSO.

 

Jakość to podstawa

Przypomniał, że w KSO fundamentem jest pomiar jakości i działania zarządcze oraz narzędzia interwencji, które za tym pomiarem idą.

- Chcemy bardzo mocno postawić na jakość w onkologii-  zapowiedział  Jak dodał, jest duże rozproszenie, widać setki placówek, które realizują procedury onkologiczne, a wśród nich są takie, które rocznie realizują zaledwie kilkanaście operacji w danym typie nowotworu.

- To nie powinno tak wyglądać, bo ośrodki muszą mieć doświadczenie - przekonywał.

 

Mierniki jakości

Zaznaczył, że brakuje nam w systemie dobrych mierników, aby ocenić, który ośrodek jest dobry, a który musi poprawić swoje działania.

- Chcemy więc wdrożyć mierniki jakości. Wypracowujemy ostateczny kształt tych mierników jakości, które mają by w KSO. W oparciu o tę ocenę, dedykowane będą pewne narzędzia. Podstawowym narzędziem będzie plan naprawczy, gdy dane jednostki nie będą spełniać warunków . Krajowa rada ds. onkologii będzie mogła nałożyć  na taki ośrodek plan naprawczy. Gdy mierniki się nie poprawią, to zdecydujemy się na ostateczne działanie, czyli takie jednostki w zakresie onkologii nie będą finansowane ze środków publicznych - wyjaśnił.

- Utrzymywanie pseudo dostępności, to nie jest droga do wysokiej jakości - podkreślił S. Gadomski.

- Chcemy, aby to ocena jakościowa decydowała o finansowaniu ze środków publicznych - dodał.

Jak wyliczał, sieć to też nadzór ośrodków referencyjnych i budowanie dobrych ścieżek diagnostyczno-terapeutycznych, a także określenie roli koordynatorów pacjenta onkologicznego.

 

Finał prac nad ustawą

- Finalizujemy prace nad ustawą o KSO jednocześnie zbierając jeszcze nowe doświadczenia z pilotażu, pracując w projektach unijnych projakościowych i wykorzystując potencjał Narodowego Instytutu Onkologii - poinformował. - Pracujemy nad katalogiem mierników, kryteriami referencyjnymi do sieci, a także nad standardami i wytycznymi dla współpracy międzynarodowej - dodał wiceminister.

Fundusz Medyczny

Wiceminister przypomniał, że uruchomiony został już Fundusz Medyczny, a jedną z dziedzin wsparcia z tego funduszu jest onkologia. Wskazał, że jest tam kilka narzędzi wsparcia, od profilaktyki, wsparcia motywacyjnego zespołów POZ i większego ich zaangażowania w działalność profilaktyczną, poprzez działania lekowe i fakt, że to że fundusz ma dawać możliwości leczenia innowacyjnego.

- W sierpniu AOTMiT ma przedstawić listę terapii o wysokiej skuteczności klinicznej, które do tej pory w Polsce nie były refundowane, po to, aby z jednej strony pokazać ministrowi zdrowia, gdzie powinniśmy najmocniej pracować z firmami farmaceutycznymi, aby tę lukę zasypać, gdzie też możemy cisnąć trochę firmy farmaceutyczne - mówił.

Dodał, że z analiz MZ wynika, że "te cząsteczki nierefundowane w Polsce, to nie jest tylko wynik tego, że nie przechodzą oceny AOTMiT czy MZ. - Często firmy w ogóle nie decydują się na wejście w proces refundacyjny w Polsce - dodał.

Jak podkreślił, Fundusz Medyczny i 4 mld zł rocznie, to też środki na infrastrukturę m.in. w obszarze radiologii interwencyjnej, technik robotycznych, innowacyjnej radioterapii, protonoterapii.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz