Czerniak: można zachorować w każdym wieku

15 Czerwca 2021, 14:39 slonce czerniak opalanie sie

Na czerniaka można zachorować w każdym wieku - podkreśla Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Liczba zachorowań w Polsce nadal przyrasta, ale coraz więcej chorych ma szansę na wyleczenie. Wynika to m.in. z lepszej świadomości, a także z dostępu do nowych terapii. Niezbędne jest jednak stałe podnoszenie świadomości na temat profilaktyki tego nowotworu.

We wtorek zainaugurowano już X edycję Tygodnia Świadomości Czerniaka, odbywającą się pod hasłem "Czerniak 18+", którą wspierają aktorzy Artur Barciś oraz Katarzyna Ptasińska.

Jak podkreśla prof. Piotr Rutkowski, kierownik kliniki nowotworów tkanek miękkich, kości i czerniaków, zastępca dyrektora ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie, liczba zachorowań przyrasta, ale coraz więcej chorych ma szansę na wyleczenie. Przywołał dane, z których wynika, że przeżycia obecnie chory w Polsce ma już blisko 76 proc. szans na przeżycie 5 lat. W 2009 r. było to 64 proc. Dodał, że wynika to lepszej świadomości i wczesnego wykrywania, ale też z dostępu do nowych terapii.

Zachorować na czerniaka można w każdym wieku, ale szczyt zachorowań przypada wśród osób czynnych zawodowo, czyli w 5., 6. dekadzie życia, jednak wyniki są najgorsze w grupach osób, które są najstarsze. Wraz z wiekiem bowiem kumulują się efekty nieprzestrzegania zasad profilaktyki w grupie starszych osób, liczba zmian na skórze jest bardzo duża.

Dynamiczny wzrost zachorowań jest obecnie obserwowany także w grupie osób po 20. roku życia.

Prof. P. Rutowski zwracał też uwagę, że bardzo poprawiła się dostępność terapii, czyli nastąpił jakościowy skok w leczeniu czerniaka. - Mamy dostęp do wszystkich terapii tak jak w krajach Europy Zachodniej - ocenił. Przypomniał, że ujednolicono program lekowy i wprowadzono leczenie adjuwantowe u pacjentów z przerzutami.

Jak zaznaczył prof. P.Rutkowski, nastąpił też istotny wzrost świadomości dotyczący nowotworów skóry, m.in. coraz więcej osób wie, że trzeba się chronić przed promieniowaniem UV. Z kolei wzrost świadomości przekłada się też na postawy i Polacy zaczynają chronić się przed promieniowaniem UV.

Jednocześnie przestrzegał, że profilaktyka "musi być czymś ciągłym". Potrzebne są więc zmiana postaw, zwiększenie odsetka pacjentów zdiagnozowanych na wczesnym etapie choroby, dokładne raportowanie tego nowotworu. W zakresie leczenia też są jeszcze obszary, które można poprawić jak np. rozszerzenie populacji pacjentów leczonych immunoterapią skojarzoną w I linii, a także wprowadzenie leczenie neoadjuwantowego (przedoperacyjnego).

Prof. prof. Grażyna Kamińska -Winciorek, specjalista dermatolog-wenerolog, kierownik zespołu ds. raka i czerniaka skóry w NIO, oddział w Gliwicach, przypomniała o złotych zasadach ochrony skóry oraz ABCD czerniaka (A-jak asymetria, B, jak brzegi poszarpane, C, jak czerwony, czarny, D, jak duży rozmiar, E, jak ewolucja). Największe znaczenie bowiem w kontekście możliwości zachorowania na czerniaka mają czynniki zależne od nas, związane z przestrzeganiem zasad prewencji czerniaka. Kluczowa jest odpowiednia ochrona skóry przed promieniowaniem UV.

- Profilaktyka czerniaka, zarówno pierwotna, jak i wtórna, to klucz w walce z tym nowotworem. I nie oznacza to wcale konieczności całkowitego unikania słońca. Warto robić to jednak z rozsądkiem, dbając o właściwą ochronę i pamiętając o regularnej samoobserwacji swoich znamion. A to wszystko w jednym celu - aby cieszyć się zdrowiem jak najdłużej - przekonywała.

Grupy ryzyka czerniaka to osoby z licznymi znamionami, zespół zmian atypowych, jasny fototyp, jasne oczy i włosy, niezdolność do opalenizny, skłonność do oparzeń słonecznych, czynniki genetyczne.

Z kolei złot zasady ochrony skóry to unikanie słońca między godz. 11-16, unikanie korzystania z solarium, noszenie kapeluszy lub czapek zakrywających kard i uszy, stosowanie kremów z filtrem SPF, wybieranie odzieży zakrywającej ramiona, noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, regularne obserwowanie znamion, a w przypadku pojawienia się  niepokojących zmian lub nowych znamion - natychmiastową kontrolę u lekarza dermatologa lub chirurga onkologa.

Jak podkreślał prof. P.Rutkowski bardzo ważne jest wczesne zgłaszanie się i wykrywanie potencjalnych zmian, ponieważ wcześnie wykryty czerniak jest uleczalny niemal w 100 procentach.

Kampania X Tydzień Świadomości Czerniaka prowadzona będzie m.in. na stronie Akademii Czerniaka na Facebooku - "Znamię. Znaj je?.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz