Wzrost zakażeń w Anglii. Premier opóźnia łagodzenie obostrzeń

15 Czerwca 2021, 14:30 wielka brytania united kingdom

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował o opóźnieniu zniesienia ostatnich obowiązujących obostrzeń w Anglii. To reakcja na rozprzestrzeniający się indyjski wariant koronawirusa w kraju.

- W najbardziej dotkniętych koronawirusem regionach, liczba przypadków podwaja się z każdym tygodniem - mówił premier Boris Johnson. 

Wskazał przy tym, że wciąż niezaszczepionych w kraju pozostaje miliony młodych ludzi. Nie wszyscy starsi przyjęli też dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19. To, jak ocenił premier, grozi śmiercią z powodu COVID-19 tych najbardziej narażonych obywateli.

Sytuacji nie sprzyja fakt rozprzestrzeniania się na wyspach bardziej zaraźliwej, wariantu Delta (indyjskiej mutacji) koronawirusa, który odpowiada już za około 91 proc. wszystkich nowych przypadków zakażeń.

Boris Johnson wskazywał, że średnia liczba nowych przypadków zakażeń wzrasta o 50 proc. Wcześniej w poniedziałek podano, że w ciągu ostatniej doby wykryto 7742 nowe zakażenia koronawirusem, co jest drugim najwyższym bilansem od końca lutego. 

 
Kiedy zniesienie obostrzeń 
 
Zniesienie wszelkich obostrzeń w Anglii miało nastąpić planowo 21 czerwca. Rząd planuje przesunąć ten termin o cztery tygodnie, do 19 lipca. Wówczas obiekty i wydarzenia będą mogły działać bez ograniczeń pojemności. Zniesione mają zostać także limity spotkań oraz limity dot. gości na weselach.

Premier Wielkiej Brytanii uzasadniał tę decyzję wskazując, że do 19 lipca rząd planuje zaszczepić obiema dawkami dwie trzecie dorosłej populacji - osób w wieku powyżej 50 lat, pracowników ochrony zdrowia i opieki społecznej, a także osób w wieku powyżej 40 lat, które pierwszą dawkę otrzymały do połowy maja.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz