Sejm odrzuca poprawki Senatu ws. wynagrodzeń medyków

15 Czerwca 2021, 16:04 sejm

Sejm większością głosów odrzucił proponowane przez Senat poprawki do noweli ustawy o minimalnych wynagrodzeniach.  

Przypomnijmy, że ustawa została uchwalona przez Sejm pod koniec maja (czytaj: Nowela ustawy o płacy minimalnej w ochronie zdrowia uchwalona). Odrzucone wówczas zostały zgłaszane przez opozycję poprawki dot. podwyższenia współczynników dla różnych grup pracowników ochrony zdrowia.

Poprawki, które w czwartek jednogłośnie przyjął Senat zakładają m.in. podniesienie współczynników pracy, przez które ma być mnożone średnie wynagrodzenie w gospodarce za poprzedni rok, aby wyliczyć minimalne wynagrodzenie dla poszczególnych grup zawodowych (zobacz jakie współczynniki wynagrodzeń proponuje Senat). Poprawka ta uzyskała poparcie sejmowej Komisji Zdrowia.

Druga z poprawek zakłada, że w przypadku, gdy pracownik podniesie kwalifikacje, podmiot medyczny jest zobowiązany przeliczyć współczynnik pracy od kolejnego miesiąca od udokumentowania podniesienia kwalifikacji. 

Sejm przeciw, zgodnie z rekomendacją MZ

W dzisiejszym głosowaniu Sejm większością głosów odrzucił wszystkie kluczowe dla noweli poprawki Senatu. 

- Wprowadzenie proponowanych przez Senat poprawek do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia to dodatkowe 8 mld zł, w przyszłym ponad 16 mld zł a w następnym ponad 20 mld zł, dodatkowo - wyliczał poseł sprawozdawca Bolesław Piecha (PiS). Przytoczył przy tym dyskusje w Senacie, w której to jeden z posłów opozycji wskazał by źródłem finansowania wzrostu wynagrodzeń było wstrzymanie wypłat z z programu 500+. - Jest moja głęboka niezgoda, jako lekarza, posła i obywatela by za uchwały Senatu płaciły polskie dzieci - dodał.

Jak podkreślał przed głosowaniem nad poprawką dotyczącą podniesienia współczynników wynagrodzeń, minister zdrowia Adam Niedzielski: propozycje Senatu i opozycji, są "bez pokrycia". 

- Prowadziliśmy dialog. Od lutego regularnie, na forum Zespołu Trójstronnego rozmawialiśmy o tym jak kształtować wynagrodzenie. To nie były proste rozmowy. Nie kończyły się one wspólnymi wnioskami. Zdecydowaliśmy się na podzielenie ruchów płacowych na dwa kroki - podkreślał minister. 

Jak wskazał, pierwszym z nich było zwiększenie poziomu minimalnego wynagrodzenia już w lipcu 2021 r., a nie grudniu, a także podwyższenie wskaźników do wyliczenia podstawy wynagrodzeń. - Koszt tej operacji to 4 mld zł, ale to nie kończy rozmów - mówił.

- W międzyczasie zaprezentowana została koncepcja nowego Polskiego Ładu, w którym padła deklaracja 7 proc. PKB na system opieki zdrowotnej. To realna deklaracja. (...) Drugim etapem rozmów po przyjęciu tej ustawy w pierwotnym kształcie ma być kontynuacja rozmów dotycząca zbudowania ścieżki wzrostu najniższych wynagrodzeń do roku 2027 r., do którego to mamy zrealizować ten cel wzrostu nakładów na zdrowie do 7 proc. PKB - podkreślał minister zdrowia.

- To głosowanie będzie pokazywało czy zachowujemy się odpowiedzialnie, czy rzucamy puste obietnice.  Koszt półroczny tego podwyższenia to 6,5 mld, roczny to 12 mld zł. To obietnice bez pokrycia - oceniał propozycje opozycji minister Adam Niedzielski.

"To działanie ze szkodą dla pacjentów"

Wyniki głosowania wywołały przed Sejmem spontaniczną, głośną reakcję licznie zgromadzonych przedstawicieli pracowników ochrony zdrowia. 

- Bezpieczeństwo pacjentów po tym głosowaniu będzie zagrożone. Krok, który teraz podejmiemy, będzie krokiem oceniającym zabezpieczenie państwa i polskich obywateli. Nie będzie pielęgniarek w Polskich szpitalach, szpitale będą zamykane, a polscy pacjenci nie będą mieli realizowanych świadczeń, o których mówi minister zdrowia i premier rządu. Odpowiedzialność za to biorą rządzący. To nie będzie nowy ład a katastrofa - komentowała po uciszeniu tłumu Krystyna Ptok z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Podkreśliła, że pielęgniarki i położne będą nadal kontynuować dotychczasowe spory zbiorowe, "ale oczekiwane reakcja będzie mocniejsza". Nie zdradziła jednak szczegółów dotyczących dalszych kroków związków.

Jakie będą obowiązywały nowe współczynniki wynagrodzeń?

Ustawa zostanie skierowana teraz do podpisu Prezydenta. Gdy wyjdzie ona w życie, od 1 lipca do wyliczenia minimalnego wynagrodzenia dla poszczególnych grup zawodowych służyć będą poniższe współczynniki pracy, które należy pomnożyć przezśrednie wynagrodzenie w gospodarce za poprzedni rok:

Jako przykład różnicy we wzroście wynagrodzeń od 1 lipca na podstawie współczynników proponowanych przez Senat oraz przyjętych przez Sejm, podajemy wyliczenia Krajowej Izby Fizjoterapeutów.   

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz