Paszporty covidowe staną się faktem. Koniec procesu legislacyjnego

15 Czerwca 2021, 11:32 zielona przepustka paszport covid podróże

Proces legislacyjny dotyczący certyfikatów covidowych UE, potocznie zwanych "paszportami szczepionkowymi" dobiegł końca. W poniedziałek przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Rady UE i Komisji Europejskiej podpisali stosowne rozporządzenie w tej sprawie.

Po przejściu przez unijne procedury rozporządzenie dotyczące certyfikatów COVID-UE zostało ostatecznie zatwierdzone, a 13 państw członkowskich połączyło się już z unijnym portalem i zaczęło wydawać paszporty COVID-19 swoim obywatelom.

Po poniedziałkowym, oficjalnym podpisaniu dokumentu przed przywódców UE, rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca. Od tego dnia, państwa członkowskie mają sześć tygodni do rozpoczęcia wydawania pierwszych zaświadczeń.

Gdzie z certyfikatem?

Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska już zaczęły wydawać pierwsze certyfikaty 1 czerwca. Chwilę później dołączyły do tej grupy inne kraje – Austria, Estonia, Łotwa, Litwa, Luksemburg i Hiszpania.

Pozostałe kraje UE i strefy Schengen, z wyjątkiem Węgier i Finlandii, które wciąż znajdują się w fazie testowej, są technicznie gotowe do podłączenia do systemu.

Czym jest unijny certyfikat COVID-19?

To elektroniczny dowód poświadczający, że dana osoba przebyła chorobę COVID-19, wykazuje negatywny wynik testu PCR na COVID-19 lub została zaszczepiona przeciw COVID-19.

Po okazaniu certyfikatu COVID-19, kraje Unii oraz kraje, które przystąpią do programu, powinny powstrzymać się od nakładania dalszych ograniczeń na podróżnych posiadających certyfikat takich jak kwarantanny lub testy. Wciąż jednak, w zależności od sytuacji epidemicznej, mogą one indywidualnie, nadal nakładać dodatkowe obostrzenia dla podróżujących, jeśli uznają to za konieczne.

Zgodnie z założeniami, certyfikat szczepienny obowiązywać będzie rok. Zaświadczenie o nabytej odporności po przebyciu COVID-19 jest ważny od 11 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku COVID-19, maksymalnie przez 180 dni. Jeśli chodzi o testy do Unia w pierwszym etapie zdecydowała się honorować jedynie testy PCR, które będą zwalniały z kwarantanny jedynie, kiedy zostanie wykonany w ciągu 48h przed wylotem.  

Gdzie mogę wyrobić tzw. paszport covidowy?

Już dziś w IKP można pobrać specjalny certyfikat w wersji elektronicznej oraz tradycyjnej (dokument w formacie PDF). Każdy kto nie korzysta z IKP będzie mógł otrzymać odpowiedni wydruk w każdym punkcie szczepień i POZ.

Do 25 czerwca certyfikat będzie również dostępny w aplikacjach mobilnych: mojeIKP i mObywatel.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz