WHO: mutacja Delta dominującą odmianą koronawirusa na świecie

21 Czerwca 2021, 11:53 wirus koronawirus covid

Indyjska mutacja koronawirusa (wariant Delta) staje się dominującym wariantem koronawirusa na całym świecie - powiedział w piątek główny naukowiec Światowej Organizacji Zdrowia.

Indyjska, wysoce zaraźliwa mutacja koronawirusa, staje się dominującym szczepem choroby na całym świecie - wskazała czołowa ekspert WHO.

Wynika to z jego „znacznie zwiększonej zdolności przenoszenia” - podkreśliła dr Soumya Swaminathan, główny naukowiec WHO. Badania sugerują, że mutacja Delta jest o około 60% bardziej zakaźna od mutacji Alfa (brytyjskiej mutacji koronawirusa).

Wariant rozprzestrzenił się w ponad 80 krajach i nadal mutuje wraz z dalszym jego rozprzestrzenianiem. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom stanowi obecnie 10% wszystkich nowych przypadków w Stanach Zjednoczonych, w porównaniu z 6% w zeszłym tygodniu. Wariant też stanowi obecnie ponad 60% nowych przypadków zakażenia w Wielkiej Brytanii, a sytuacja na Wyspach z tygodnia na tydzień się pogarsza (Wzrost zakażeń w Anglii. Premier opóźnia łagodzenie obostrzeń). 

Mutacja bardziej dotkliwa

Urzędnicy WHO poinformowali w środę o doniesieniach, że ​​wariant Delta nie tylko jest bardziej zakaźny, ale powoduje również poważniejsze objawy COVID-19, ale potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te wnioski.

„Objawem numer jeden jest ból głowy, a następnie ból gardła, katar i gorączka”. Bardziej „tradycyjne” objawy COVID-19, takie jak kaszel i utrata węchu, były teraz znacznie rzadsze, a młodsi ludzie doświadczali znacznie więcej przeziębienia lub „dziwne uczucia” - wskazywał w ubiegłym tygodniu prof. Tim Spector, epidemiolog genetyczny w King’s College London. Dane te pochodzą z badania Zoe Covid Symptom, które umożliwia społeczeństwu publikacji swoich objawów COVID w aplikacji w celach badawczych.

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz