Wakacje 2021. Gdzie bez szczepień, testów i kwarantanny?

22 Czerwca 2021, 15:43 covid samolot podroze turystyka

Od 1 lipca w krajach Unii Europejskiej obowiązywać będą certyfikaty COVID-19. Jednak nie wszędzie wystarczy poświadczenie o zaszczepieniu by uniknąć kwarantanny na wakacjach. Jakie obostrzenia obowiązują na okres wakacji 2021 w krajach UE oraz krajach spoza UE? Gdzie wjedziemy z a gdzie bez testu na koronawirusa, kwarantanny lub zaświadczenia o szczepieniu? 

Przypominamy, że ze względu na pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19, Główny Inspektor Sanitarny oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się także z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich. Tutaj znajdziesz aktualne przepisy epidemiczne dot. kwarantanny i testu po powrocie do Polski.

Pamiętaj!

  • Przed podróżą zarejestruj się w systemie Odyseusz, na wypadek wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą!
  • Zapoznaj się z aktualnymi informacjami dot. obostrzeń wjazdu oraz obowiązujących na terenie kraju przepisów epidemiologicznych, na stronach ambasad danych krajów lub stronie MSZ!

Gdzie na wakacje 2021 bez testu, kwarantanny i szczepienia? 

Sprawdziliśmydla Państwa obecnie obowiązujące obostrzenia dot. podróżowania do krajów będących najpopularniejszymi celeami destynacji dla polskich turystów.

Albania

Albania nie wymaga szczególnego zezwolenia na wjazd i pobyt. Nie ma obowiązku odbycia kwarantanny po przyjeździe do kraju. Nie jest również wymagany negatywny wynik testu na COVID-19.

Bułgaria

Dzieci w wieku do lat 5 przy wjeździe do Bułgarii nie muszą posiadać negatywnego wyniku PCR lub testu antygenowego.

Dorośli, przy wjeździe do kraju, w celu uniknięcia kwarantanny muszą przedstawić jeden z dokumentów, tj; certyfikat szczepień przeciw COVID-19 lub dokument potwierdzający negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego do 72 godzin przed wjazdem do kraju lub negatywny wynik szybkiego testu antygenowego na COVID-19 przeprowadzonego do 48 godzin przed wjazdem do kraju, liczonego od daty badania wpisanej do dokumentu. 

Ozdrowieńcy mogą okazać dokument wystawiony od 15 do 180 dni od daty pozytywnego wyniku testu PCR lub szybkiego testu antygenowego na COVID.

Chorwacja

Dzieci w wieku do lat 12 przy wjeździe do Chorwacji nie muszą posiadać negatywnego wyniku PCR lub testu antygenowego.

Dorośli, przy wjeździe do kraju w celu uniknięcia kwarantanny mają obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR (nie starszego niż 72 godziny) na SARS-CoV-2 lub szybkiego testu antygenowego (nie starszego niż 48 godzin), przy czym ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania. 

Zamiast testu można okazać świadectwo szczepień lub zaświadczenie o przebyciu infekcji.

Cypr

Władze cypryjskie wprowadziły cztery kategorie państw (GREEN, ORANGE, RED i GREY), z których można podróżować na Cypr. Przypisanie państw do poszczególnych kategorii jest na bieżąco modyfikowane w oparciu o kryteria stopnia zagrożenia epidemicznego i może w każdej chwili ulec zmianie.

Od dnia 17.06.2021 Polska znajduje się w kategorii GREEN. To oznacza, że po przylocie na Cypr Polacy nie mają obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa ani odbywania kwarantanny (szczegóły w języku angielskim).

Niezależnie od kategorii kraju przylotu, na lotniskach w Larnace i Pafos są przeprowadzone bezpłatne testy na losowo wybranych grupach pasażerów.

Czarnogóra

Polacy, przy wjeździe do Czarnogóry nie mają obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa ani odbywania kwarantanny.

Należy pamiętać, że powyższe zasady wjazdu do Czarnogóry do dnia 2 lipca br. i później mogą zostać zmienione.

Egipt

Dzieci w wieku do lat 6 przy wjeździe do Egiptu nie muszą posiadać negatywnego wyniku PCR lub testu antygenowego.

Urlopowicze lecący do Egiptu muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego najwcześniej 72 godz. przed przylotem. W największych egipskich kurortach, takich jak Hurghada, Szarm El-Szejk czy Marsa Alam można też wykonać badanie po przylocie, na lotnisku. 

Ruch turystyczny pozostaje ograniczony do trzech gubernatorstw: Morza Czerwonego, Synaju Południowego i Marsa Matrouh. 

Francja

Dzieci w wieku do lat 11 przy wjeździe do Francji nie muszą posiadać negatywnego wyniku PCR lub testu antygenowego.

Podróżni do Francji, przy wjeździe do kraju w celu uniknięcia kwarantanny mają obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR (nie starszego niż 72 godziny) na SARS-CoV-2.

Zamiast testu można okazać świadectwo szczepień.

Grecja

Dzieci w wieku do lat 12 przy wjeździe do Grecji nie muszą posiadać negatywnego wyniku PCR lub testu antygenowego.

Podróżni do Grecji, przy wjeździe do kraju w celu uniknięcia kwarantanny mają obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR (nie starszego niż 72 godziny) na SARS-CoV-2 lub szybkiego testu antygenowego (nie starszego niż 48 godzin), przy czym ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania. 

Zamiast testu można okazać świadectwo szczepień lub zaświadczenie o przebyciu infekcji.

Hiszpania

Dzieci w wieku do lat 12 przy wjeździe do Hiszpanii nie muszą posiadać negatywnego wyniku PCR lub testu antygenowego.

Podróżni do Hiszpanii, przy wjeździe do kraju w celu uniknięcia kwarantanny mają obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR (nie starszego niż 72 godziny) na SARS-CoV-2 lub szybkiego testu antygenowego (nie starszego niż 48 godzin), przy czym ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania. 

Zamiast testu można okazać świadectwo szczepień lub zaświadczenie o przebyciu infekcji.

Niemcy

Wjazd do Niemiec z terenu Unii Europejskiej, strefy Schengen oraz krajów trzecich na tzw. liście pozytywnej nie wymaga posiadania ważnego powodu. Należy jednak przestrzegać przepisów dot. przyjazdu z obszarów ryzyka i liczyć się z obowiązkiem dokonania zgłoszenia wjazdu, wykonania testu na obecność koronawirusa i przebywania w kwarantannie. 

 Zgłoszenia wjazdu do Niemiec należy dokonać na portalu einreiseanmeldung.de.

Osoby przyjeżdżające do Niemiec z obszarów ryzyka mają co do zasady obowiązek wykonania testu.

W przypadku wjazdu z obszaru podwyższonego ryzyka test może być wykonany przed wjazdem lub w ciągu 48h po przyjeździe do Niemiec. Szybkie testy antygenowe powinny być wykonywane najwcześniej 48h przed wjazdem do Niemiec, a testy PCR, LAMP, TMA - 72h. Negatywny wynik testu należy zachować przez 10 dni od wjazdu.

Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy nie muszą wykonywać testów oraz udawać się na kwarantannę.

Wejście na pokład samolotu lecącego do Niemiec jest możliwe co do zasady tylko z negatywnym wynikiem testu (niezależnie od miejsca wylotu). Szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48h, a testy PCR, LAMP, TMA - 72h  przed planowaną godziną lądowania w Niemczech. 

Negatywnego wyniku testu nie muszą mieć dzieci do 6 r. życia, a przy locie z obszaru podwyższonego ryzyka i szczególnie wysokiego ryzyka ze względu na dużą liczbę zachorowań również osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy.

 

 

Portugalia

Każdy pasażer wchodzący na pokład samolotu lecącego do Portugalii kontynentalnej (z wyjątkiem dzieci, które nie ukończyły 12 lat) zobowiązany jest do okazania negatywnego wyniku testu na obecnosć SARS-CoV-2.  

Aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące wjazdu na terytorium Portugalii kontynentalnej nie przewidują zwolnienia osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 lub osób, które przebyły COVID-19, z konieczności okazania negatywnego wyniku testu.

Tunezja

Dzieci w wieku do lat 12 przy wjeździe do Tunezji nie muszą posiadać negatywnego wyniku PCR lub testu antygenowego.

Podróżni do Tunezji, przy wjeździe do kraju w celu uniknięcia kwarantanny mają obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR (nie starszego niż 72 godziny) na SARS-CoV-2 lub szybkiego testu antygenowego (nie starszego niż 48 godzin), przy czym ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania. 

Zamiast testu można okazać świadectwo szczepień lub zaświadczenie o przebyciu infekcji.

Włochy

Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium Polski do dnia 30 lipca 2021 roku zobowiązane są do:

  • zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie EU Digital Passenger Locator Form (w przypadku problemów technicznych należy wypełnić oświadczenie autodichiarazione);
  • przedstawienia certyfikatu w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. green pass) zaświadczającego o:
    • ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch, szczepionką zatwierdzoną przez UE;
    • przebytej chorobie COVID-19;
    • negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch.

Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej 6 lat oraz osoby podróżujące przez Włochy tranzytem.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz