Rozproszenie produkcji szczepionek przeciw COVID-19

22 Czerwca 2021, 14:25 who swiatowa organizacja zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia tworzy centrum produkcji szczepionek w Republice Południowej Afryki. Nowe centrum ma zapewnić firmom firmom z krajów ubogich i o średnich dochodach know-how i licencje na produkcję szczepionek COVID-19.

Prezydent Republiki Południowej Afryki powiedział w poniedziałek, że „samolubna, niesprawiedliwa” odmowa firm farmaceutycznych i sprzymierzonych zachodnich rządów w zakresie uchylenia patentów na szczepionki przeciw COVID-19 w trybie nagłym zagraża całemu światu.

„To samolubne, niesprawiedliwe, całkowicie niesprawiedliwe” – powiedział Cyril Ramaphosa podczas sesji otwierającej Katar Economic Forum.

Region Afryki zmaga się z kolejną falą zakażeń koronawirusem. Tylko w RPA w ciągu ostatniej doby potwierdzono ponad 13 tys. nowych przypadków zakażeń. Liczba ta wzrasta z każdym dniem a z powodu COVID-19 umiera blisko 100 osób dziennie.

Rozproszenie produkcji szczepionek

Jak poinformował dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu Ngozi Okonjo-Iweala, Afryka współpracuje z Unią Europejską i innymi partnerami, aby pomóc w tworzeniu regionalnych centrów produkcji szczepionek w RPA, Senegalu i Rwandzie, z uwzględnieniem Nigerii.

- Zauważyliśmy teraz, że nadmierna centralizacja zdolności produkcyjnych szczepionek jest nie do pogodzenia ze sprawiedliwym dostępem w sytuacji kryzysowej – powiedziała Okonjo-Iweala w poniedziałek podczas wirtualnego spotkania. - Regionalne centra produkcyjne w połączeniu z otwartymi łańcuchami dostaw oferują bardziej obiecującą ścieżkę do przygotowania na przyszły kryzys zdrowotny - mówił.

Tego samego dnia szef WHO poinformował, że Organizacja planuje utworzyć „centrum transferu technologii”, które może umożliwić afrykańskim firmom rozpoczęcie produkcji szczepionek mRNA – zaawansowanej technologii stosowanej obecnie w zastrzykach z firm Pfizer i Moderna – w ciągu zaledwie 9-12 miesięcy. Ogłosił, że do tej pory chęć współpracy w tym przedsięwzięciu zgłosiły Pfizer oraz Moderna.

- Z przyjemnością ogłaszam, że WHO prowadzi rozmowy z konsorcjum firm i instytucji w celu ustanowienia centrum transferu technologii w RPA – powiedział na konferencji prasowej dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

W oświadczeniu WHO określiła centrum jako ośrodek szkoleniowy, „gdzie technologia jest ustanowiona na skalę przemysłową i prowadzony jest rozwój kliniczny. Zainteresowani producenci z krajów o niskich i średnich dochodach mogą otrzymać szkolenie i wszelkie niezbędne licencje na technologię”.

Do tej pory do programu chęć przystąpienia zgłosiły dwie firmy z RPA - Afrigen Biologics oraz Biovac.

Prezydent RPA określił moment ten "historycznym" jednak podkreślił, że Republika Południowej Afryki nadal naciskać będzie osobno na uchylenie przepisów dotyczących własności intelektualnej dotyczących szczepionek COVID-19.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz