Czwarta fala i wariant Delta. Minister nie wyklucza powrotu obostrzeń

23 Czerwca 2021, 12:00 Adam Niedzielski NFZ

Powrót obostrzeń jesienią jest bardzo realny. Minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza takiej możliwości w w przypadku eskalacji sytuacji epidemicznej. Wszystko zależy od tego, jak będzie rozprzestrzeniał się wariant Delta koronawirusa.

 

 

Jesienią może czekać nas powrót obostrzeń. Minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla dziennika ”Fakt” nie wykluczył takiej sytuacji. Wszystko zależy od tego jak indyjska mutacja koronawirusa, wariant Delta będzie rozwijał się w Polsce.

Mutacja ta jest bardziej zakaźna niż wariant Alfa (brytyjska mutacja koronawirusa) i zaczyna być dominującą odmianą koronawirusa na świecie. Odpowiada ona za dynamiczny wzrost zakażeń m.in. w Wielkiej Brytanii, Rosji czy części Azji. 

Minister nie widzi na razie jednak żadnych przesłanek, które wskazywałby na taką konieczność jednak nie wyklucza on, że sytuacja może się zmienić jesienią. 

Minister podał przy tym, że dotychczas w Polsce mieliśmy 90 przypadków mutacji Delta. Pierwszy odnotowany dwa miesiące temu.

W jego ocenie Polska jest przygotowana na ewentualną czwartą falę pandemii. Zapewnił, że w każdej chwili można odtworzyć bazę łóżek dla chorych, transportu czy sprzętu.

– Pozostawiamy szpitale tymczasowe, w każdym województwie, a wszystkie procedury – zaczynając od dostaw tlenu, leków – mamy już opracowane i mamy też doświadczenie w ich realizacji – zapewnił minister.

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz