MZ: tendencja osób uchylających się od szczepień postępuje

23 Czerwca 2021, 13:41 Szczepienia

Tendencja osób uchylających się od szczepienia niestety postępuje - przyznała wiceminister zdrowia Anna Goławska podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia w środę.

Jak mówiła wiceminister, w 2019 r. względem 2018 r. wzrost zgłoszeń osób, które nie chcą się szczepić był na poziomie 8267 przypadków.

Jednocześnie zapewniała, że nadal odsetek szczepień jest na poziomie średnio powyżej 90 proc. , "co jest wystarczające do osiągnięcia odporności zbiorowej".

Resort nie ma jeszcze pełnych danych za 2020 r. Mają być one dostępne w drugim półroczu tego roku.

Wiceminister przytoczyła dane, z których wynika, że wśród dzieci liczba osób niezaszczepionych rośnie. W 2010 r. było to niecałe 3,5 tys. osób, w 2019 r. - już blisko 49 tys., a w 2020 r. w okresie od stycznia do października - prawie 51 tys. niezaszczepionych osób.

Poinformmowała także o realizacji narodowego programu szczepień p/covid-19. Jak mówiła w pełni zaszczepionych mamy już w Polsce ponad 11,3 mln osób.

Prof. Mariusz Gujski podkreślał, że pandemia ośmieliła rządzących do otwarcia pewnych kanałów, które były wcześniej starannie zamknięte. Chodzi np. o włączenie farmaceutów i aptek na wykonywanie szczepień czy kwalifikacje do szczepień wykonywane przez pielęgniarki. - To czego potrzebujemy w okresie kryzysu zaufania do szczepień to mądrych działań edukacyjnych i informacyjnych nt. szczepień - przekonywał. Dodał, że potrzebna jest też większa częstotliwość zmian w kalendarzu szczepień.

Z kolei dr Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa ds. medycyny rodzinnej oceniła, że "mamy dużo do zrobienia w zakresie zwiększenia odsetka zaszczepionych przeciw grypie szczególnie w grupach ryzyka.- To jest kwestia szerszzej refundacji szczepionek, która teraz jest refundowana dla seniorów i kobiet w ciąży - mówiła i wskazywała, że grypa jest bardzo zakaźna u dzieci i jest częstą przyczyną hospitalizacji najmłodszych.

Zwróciła też uwagę na problem niewielkiego odsetka zaszczepionych przeciwko grypie wśród personelu medycznego. - Może warto rozmawiać o obligatoryjności - przekonywała. Dodała, że ostatni sezon grypowy był bardzo łagodny, ale lubi przebiegać falami i może nas czekać dramatyczny sezon grypy.

Wiceminister Anna Goławska przyznała, że grupa medyków powinna w pierwszej kolejności szczepić się i dawać przykład.

Poinformowała, że jeżeli chodzi o szczepienia przeciw grypie, to są one w trakcie zamawiania. - Szacujemy, że będzie potrzebnych ponad 3 mln szczepionek w tym roku. W ubiegłym roku zostało zaszczepionych 2,4 mln osób i liczymy, że w tym roku ta chęć będzie większa - zaznaczyła.


Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz