Projekt ust. o ABM: komisja zdrowia poparła część poprawek

24 Czerwca 2021, 15:41

Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zarekomendowała w czwartek część poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania nowelizacji ustawy o Agencji Badań Medycznych. Opozycja podkreślała, że niektóre propozycje wykraczają znacznie poza zakres ustawy i nie powinny być zgłaszane jako poprawki w drugim czytaniu. Chodzi m.in. o możliwość finansowania przez NFZ leków, które straciły refundację.

We wtorek odbyło się pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o ABM Sejm: projekt noweli ustawy o ABM po pierwszym czytaniu

Następnie w środę odbyło się drugie czytanie, podczas którego zarówno posłowie PiS, jak i opozycja zgłosili kilka poprawek.

W czwartek opiniowaniem tych poprawek zajęła się sejmowa komisja zdrowia. Wszystkie poprawki zgłoszone przez PiS uzyskały pozytywną rekomendację komisji, zaś poprawki opozycji - nie.

Posłowie opozycji podnosili, że niektóre poprawki zgłoszone przez PiS podczas drugiego czytania wykraczają poza zakres ustawy.

Chodzi m.in. o zapis, że NFZ jest administratorem nie tylko informacji w systemie TOP SOR, ale także tego systemu.

Druga z poprawek, która nie dotyczy bezpośrednio ABM mówi o kolejnej możliwości refundacji leków. Jak wyjaśniał wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, prezes NFZ będzie miał możliwość za zgodą Ministra Zdrowia, zdecydować się na finansowanie leku, dla którego nie wydano kolejnej decyzji o refundacji.

Jak mówił, zdarza się, że firma nie składa wniosku o finansowanie lub warunki proponowane przez firmę są nieakceptowalne. W takie sytuacji lek będzie mógł być finansowany przez NFZ przez rok.

Poseł Wojciech Maksymowicz wskazywał, że co do meritum jest to słuszne rozwiązanie, ale jednocześnie ocenił, że jest to naruszenie zasad, aby wrzucać merytoryczne poprawki wykraczające poza zakres ustawy w ramach poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu. Jak dodał, nie daje to szansy posłom na rzetelną dyskusję nad rozwiązaniami.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz