M.Dworczyk: jeżeli nadejdzie IV fala, niewykluczony lockdown

24 Czerwca 2021, 15:47 Szczepienia

- Jeżeli nie osiągniemy wystarczającego poziomu zaszczepienia, będziemy musieli liczyć się z czwartą falą. A wtedy nie będzie można wykluczyć żadnych opcji, z lockdownem włącznie - ostrzegał w czwartek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak mówił, musimy zintensyfikować wysiłki zmierzające do zaszczepienia jak największej liczby ludzi.

M.Dworczyk poinformował, że w środę w Polsce przekroczono 27 milionów wykonanych szczepień. Pierwotnym celem było podanie 20 milionów dawek do końca czerwca.

Minister przedstawił także statystki szczepień w poszczególnych grupach wiekowych. W grupie 70+ zarejestrowanych lub zaszczepionych jest 77 procent osób.

- To jest dobry wynik, ale jeszcze daleko niesatysfakcjonujący - wskazał M. Dworczyk. W przedziale wiekowym 60-69 lat to 66 procent - dodał.

Jak wskazał, im młodsze roczniki, tym mniej osób zaszczepionych i zarejestrowanych na >- To wielkie wyzwanie przekonać osoby, które jeszcze nie są zdeterminowane lub przekonane, do szczepień. Musimy zintensyfikować wysiłki, bo jeżeli nie osiągniemy wystarczającego poziomu zaszczepienia, będziemy musieli liczyć się z czwartą falą. A wtedy nie będzie można wykluczyć żadnych opcji, z lockdownem włącznie - ostrzegał szef KPRM.

Apelował, aby "wszystkie środowiska i każdy z nas z osobna włączył się w przekonywanie do szczepień".

- Widzimy bardzo wyraźnie zmniejszającą się liczbę osób rejestrujących się na szczepienia - poinformował podczas konferencji.

Przypomniał, że kilka tygodni temu było to nawet 300 tysięcy osób dziennie. - Teraz z tygodnia na tydzień mamy 30-procentowe albo nawet większe spadki. W ostatnim tygodniu średnio to jest 50 tysięcy nowych osób dziennie, rejestrujących się na szczepienia. To jest naprawdę bardzo duże wyzwanie - podkreślił.

Kolejne punkty szczepień. Gdzie?

M.Dworczyk mówił także o akcji szczepień w aptekach, która została uruchomiona w czerwcu. Poinformował, że do programu włączyło się już około 450 aptek w całej Polsce.

- Mamy nadzieję, że wkrótce w aptekach będą prowadzone również szczepienia przeciw grypie - dodał minister.

- Kolejny kanał szczepień (p/COVID-19), który uruchomiliśmy w czerwcu to galerie handlowe. Chcemy, żeby szczepienia były dostępne absolutnie wszędzie - zaznaczył minister. Dodał, że do tej pory uruchomiono osiem takich punktów. - Jesteśmy w trakcie rozmów z kolejnymi placówkami - dodał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz