Od jesieni darmowe szczepienia przeciw COVID-19 mogą być tylko dla wybranych

28 Czerwca 2021, 13:46 Adam Niedzielski NFZ

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że resort rozważa wprowadzenie odpłatności za szczepienie przeciwko koronawirusowi i ich refundację tylko dla wybranych grup pacjentów.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że stosowanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 cały czas jest przedmiotem badań klinicznych.

Wskazał, że decyzja o wprowadzeniu trzydawkowych szczepień przeciw COVID-19 będzie podjęła w miarę obserwowania ich wyników oraz zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji ds. Leków.

Rząd jednak nie zwleka i już zadeklarował Komisji Europejskiej chęć przystąpienia do negocjacji ws. zakupu szczepionek, które miałyby być podawane w ramach trzeciej dawki.

Minister wskazał także, że rozważane jest "wprowadzenie odpłatności za szczepienia na zasadzie systemu refundacyjnego". Takie zmiany mogą nastąpić już od 1 października. To by oznaczało, że tylko część pacjentów miałaby dostęp do darmowych szczepień przeciw COVID-19. Jak zapewnił minister, szczepionka wówczas byłaby refundowana dla wybranych grup uprzywilejowanych. W grupie objętej refundacją na pewno byliby seniorzy - zapewnił.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz