Podejmij wyzwanie. Zadbaj o zdrowie i środowisko

30 Czerwca 2021, 13:10

Pandemia nadwagi to efekt pandemii koronawirusa. W Polsce średnio podczas pandemii każdy z nas przytył od 3 do 6 kg. Wraz z polepszeniem sytuacji epidemicznej w kraju i towarzyszącym okresem wiosenno-letnim wiele osób rozpoczyna aktywność fizyczną, by po czasie pandemii zrzucić parę kilogramów, poczuć się lepiej lub po prostu wrócić do swoich nawyków sportowych sprzed pandemii. Warto pamiętać, by zrobić to z głową - podkreśla fizjoterapeuta Ewa Kunik, Carolina Medical Center.

 

Przemyślany i stopniowy powrót do treningów pozwoli nam uniknąć wielu niespodziewanych kontuzji, które skutecznie mogą nas wykluczyć z treningów na dłuższy czas. Jak podkreśla ekspertka, bezpieczną i dostępną dla wszystkich formą aktywności fizycznej jest chodzenie.

Zdaniem Ewy Kunik, lepiej zacząć tę formę ruchu, gdyż w porównaniu np. z bieganiem to chodzenie mniej obciąża stawy. Ponadto podczas spaceru nasza postawa jest zwykle bardziej ergonomiczna niż w trakcie biegania, a nasze mało elastyczne mięśnie są poddawane mniejszemu obciążeniu. 

Ruch to zdrowie

Jak wskazuje, taki ruch daje nam nie tylko wymierną korzyść zdrowotną, ale też po prostu sprawi, że poczujemy się lepiej.

Chodzenie angażuje wszystkie grupy mięśni: lokomocyjne, posturalne i oddechowe. Wysiłek tlenowy prowadzi do szybszego krążenie krwi w ciele, powodując zwiększenie elastyczności mięśni, ich ukrwienie i dotlenienie - wylicza Ewa Kunik.

Chodzenie to też zastrzyk sporej ilości endorfin i innych hormonów, które pozytywnie wpływają na nasz stan psychiczny.

Systematyczny wysiłek fizyczny przekłada się również na nasz mózg: poprawia procesy myślowe, skupienie się, wpływa na korę przedczołową, która odpowiada m.in. za decyzyjność, planowanie oraz uczenie się. Dodatkowo wpływa też na hipokamp zmniejszając tym samym uczucie lęku i strachu.

Ruch poprawia także trawienie, zmniejsza problemy z przesuwaniem się treści pokarmowych w jelitach, wpływa na lepszą aktywację części przywspółczulnej układu nerwowego, która odpowiada za relaks, regeneracje tkanek i zwolnienie pracy serca.

- Wszystkie te czynniki chronią nas przed chorobami przewlekłymi takimi jak nadciśnienie, cukrzyca, czy problemy hormonalne - podkreśla.

Robiąc coś dobrego dla siebie możesz przysłużyć się społeczeństwu 

Do ruchu zachęca też Grupa LUX MED przekonując, że ruch jest dobry nie tylko dla nas, ale także dla środowiska. W jaki sposób? 

Otóż w ramach wyzwania Healthy Cities nasz ruch zostanie dodatkowo wynagrodzony. Prócz poprawy własnego zdrowia, poprzez aktywność fizyczną dbamy o swoje środowisko. Tak we współpracy z Lasami Państwowymi, LUX MED posadzi ponad 300 tys. drzew w całej Polsce. O tym, jak duży las powstanie w poszczególnych województwach zdecydują uczestnicy wyzwania. By do niego dołączyć wystarczy pobrać aplikację Healthy Cities z AppStore lub Google Play

Jeśli trudno jest nam zacząć, możemy zaprosić na wspólny spacer np. znajomego lub sąsiada bądź dołączyć do aktywnej grupy spacerowiczów w naszym mieście. Tu też pomoże nam aplikacja, która ułatwi nam w poszukiwaniu odpowiedniego kompana do spaceru.

Jak zacząć?

Ważne jest dostosowanie formy oraz intensywności treningu do kondycji organizmu Najlepiej stopniowo zwiększać swoją aktywność – zacznijmy od długiego spaceru lub szybkiego marszu.

Niezbędnym elementem każdego treningu jest rozgrzewka, dzięki której unikniemy kontuzji i odpowiednio przygotujemy układ mięśniowy, krążenia i nerwowy na czekający nas wysiłek.

Jeśli naszym wyborem jest bieganie, pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach:

  • dystans - najlepiej zacząć od krótkich treningów, kilka dni w tygodniu, ale nie codziennie. Najważniejsza jest regularność;
  • dobre buty to podstawa - zmniejszą obciążenie stawów i kręgosłupa oraz zadbają o amortyzację i stabilizację. Szczególnie narażone są stawy skokowe, kolana i kręgosłup;
  • pamiętajmy o ćwiczeniach ogólnorozwojowych - w treningach biegowych ważne są mięśnie głębokie, jak mięśnie brzucha i grzbietu, które „podtrzymują” całe ciało. Mogą to być brzuszki, przysiady i wykroki.

Podobnie jak rozgrzewka przed treningiem, ważne jest rozciąganie po jego zakończeniu, które zwiększa przepływ krwi, wzmacnia ścięgna, a przede wszystkim relaksuje i przyśpiesza proces regeneracji. 

Zbilansowana dieta i odpowiednie nawodnienie będą także znakomitym wsparciem organizmu.

Aby zasadzić więcej drzew w Twojej okolicy pobierz aplikację Healthy Cities z AppStore lub Google Play. Przy rejestracji wybierz swoje województwo i do końca czerwca zrób jak najwięcej kroków! Rywalizacja odbywa się między 16 województwami. Nagrodą dla każdej z drużyn jest las, a jego wielkość będzie zależeć od finalnej pozycji zespołu w rankingu (decyduje średnia liczba kroków w przeliczeniu na jednego uczestnika) – im więcej kroków, tym więcej drzew.

Aplikacja wyposażona jest również w bibliotekę artykułów przygotowanych przez ekspertów Grupy LUX MED. Publikowane są tam informacje w trzech kategoriach: styl życia i sport; zdrowie psychiczne oraz pierwsza pomoc w nagłych wypadkach, tak, aby uczestnikom zapewnić dostęp do pewnej wiedzy związanej z wyzwaniem.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz