Top 15 najlepiej opłacanych CEO w biopharmie w 2020 roku

09 Lipca 2021, 13:54

Dla wielu firm farmaceutycznych 2020 rok upłynął głównie pod hasłem COVID-19. Branża rozwijała się w zawrotnym tempie, nawiązują współpracę na niespotykaną dotychczas skalę. Cel był nadrzędny; być pierwszym na mecie ze szczepionką i niezbędnymi lekami.

 

Bez kobiet

Więcej niż kilku z tych pandemicznych graczy dało swoim dyrektorom naczelnym poważne podwyżki płac. Podobnie jak w 2019 r., w tym roku na liście nie znalazła się żadna kobieta. Nowy dyrektor generalny Vertex Pharmaceuticals, Reshma Kewalramani, zarobiła 9,11 miliona dolarów w 2020 r., czyli około połowę tego, co zarobił jej poprzednik, podczas gdy Emma Walmsley z GlaxoSmithKline odnotowała spadek wynagrodzenia do 7 milionów funtów (9,7 miliona dolarów), z około 8,1 miliona funtów (11,25 miliona dolarów) w 2019 roku. W międzyczasie dyrektorzy firm Sanofi, Roche i Novartis byli nieobecni już drugi rok z rzędu - wynika z raportu FiercePharma.

Ogólnie rzecz biorąc, firmy zaangażowane w walkę z pandemią dostarczyły najwyższe pakiety płac, a co najmniej dwie z nich z pewnością wywołają dyskusje na temat wynagrodzeń kadry kierowniczej w nadchodzących latach. - zauważa portal. Leonard Schleifer z firmy Regeneron znalazł się na szczycie rankingu z ponad 135 milionami dolarów wynagrodzenia, a czołowy naukowiec firmy, George Yancopoulos, był tuż za nim z nieco ponad 134 milionami dolarów w ciągu roku.

Ale gracze COVID-19 nie byli jedynymi, którzy dokonali poważnych podwyżek wynagrodzeń w 2020 roku. Richard Gonzales z AbbVie poprawił się o dwa miejsca, 5 na liście, podczas gdy prezesi firm BioMarin i Horizon Therapeutics znaleźli się na niej po raz pierwszy. Viatris, Pfizer i Mylan niedawno ukończyli spinoff generyczny, przyznając nie swojemu dyrektorowi generalnemu, ale prezesowi wykonawczemu imponujące 29 milionów dolarów w 2020 roku. 

  

Więcej: The top 15 highest-paid biopharma CEOs of 2020

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz