Kościół włączy się w promocję szczepień

07 Lipca 2021, 11:10 kosciol

Kardynał Kazimierz Nycz zaapelował do proboszczów, by zachęcali wiernych do szczepień. Minister zdrowia Adam Niedzielski podziękował metropolicie warszawskiemu, za wsparcie udzielone akcji szczepień.

O wsparcie Kościoła w promocję szczepień zaapelował minister zdrowia Adam Niedzielski. O pomoc w promocji szczepień do kard. Kazimierza Nycza zwrócił się także wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. 

W minionym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że "Kościół mógłby bardziej pomóc, jeśli chodzi kwestie szczepień". Jak wskazywał, promocji szczepień potrzebny jest "nowy impuls" a "autorytet Kościoła mógłby bardzo w tym pomóc".

"Wierzę, że osobisty autorytet księdza kardynała i pozostałych duchownych oraz wywodzące się wprost z Ewangelii wezwania do troski o bliźniego i współodpowiedzialności za wspólnotę będą dla nich przekonującymi argumentami do podjęcia decyzji o zaszczepieniu siebie i bliskich, w tym młodzieży" - pisał wojewoda mazowiecki do kard. Nycza.

Kościół zaangażuje się w promocję szczepień

We wtorek Kardynał Kazimierz Nycz zaapelował do proboszczów archidiecezji warszawskiej, by zachęcali wiernych do szczepień. "Prośba jest słuszna i poważna, bowiem wiąże się z odpowiedzialnością za zdrowie społeczne w duchu piątego przykazania Bożego. Sam nawiązałem do tego w kazaniu na Boże Ciało, bo uważam, że to jest obowiązek Kościoła" - czytamy.

- W związku z trwającą pandemią COVID-19 i brakiem skutecznego lekarstwa Kościół Warszawski apeluje o podejmowanie akcji szczepień dla dobra całej społeczności. Przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie, gdzie odbędzie się beatyfikacja Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, otwarto powszechnie dostępny punkt szczepień. Niech to będzie przykład konkretnej troski o dobro bliźniego, przykład dla wszystkich w Archidiecezji Warszawskiej przed zbliżającą się beatyfikacją - czytamy w liście skierowanym do księży.

Wcześniej wsparcie dla akcji szczepień wyraził również bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, zrzeszającej Kościoły: Chrześcijan Baptystów, Ewangelicko-Augsburski, Ewangelicko-Metodystyczny, Ewangelicko-Reformowany, Polskokatolicki, Prawosławny i Starokatolicki Mariawitów. 

Za wsparcie podziękował już m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

Zmiana kierunku 

To znaczący krok do zaangażowania się duchownych w promocję zdrowia wśród swoich wiernych. Gest współpracy w promocji szczepień zdecydowanie kontrastuje z wydanym w kwietniu stanowiska Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych w sprawie korzystania ze szczepionek przeciw COVID-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.

W stanowisku tym duchowni podważyli moralność w związku z technologią wykorzystaną w produkcji szczepionek od firm AstraZeneca i Johnson & Johnson.

- Pomimo tego, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson & Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, to jednak mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki – stwierdził biskup Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz