Prof. Marcin Wiącek wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich

08 Lipca 2021, 20:26 sejm

Marcin Wiącek był jedynym kandydatem na ten urząd, zgłoszonym przez opozycję i Prawo i Sprawiedliwość. Za kandydaturą głosowało 380 posłów, przeciw było 3, a 43 wstrzymało się od głosu. Wybór musi zaakceptować Senat.

- Jestem dumny, że to porozumienie ukształtowało się wokół mojej osoby, jest to dla mnie ogromy zaszczyt i czuję się z tego powodu niezwykle zobowiązany - powiedział prof. Marcin Wiącek po głosowaniu. - Uważam, że z ogromnym szacunkiem należy podejść do decyzji parlamentarzystów. Ona świadczy o dbałości o ochronę wolności i praw człowieka, ona otwiera drogę do tego, aby urząd Rzecznika Praw Obywatelskich funkcjonował w sposób nieprzerwany - powiedział.

Trybunał usunął Rzecznika Praw Obywatelskich

Dodał także, że credo Rzecznika Praw Obywatelskich powinien być artykuł 30 Konstytucji – zasada ochrony wartości człowieka, każdego człowieka - powiedział. - Ja jako Rzecznik Praw Obywatelskich każdego człowieka, który się zwróci o pomoc, otoczę opieką. 

Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

Polecamy także:

Koronawirus: RPO chce szybkiej rekompensaty za NOP-y

RPO sprawdza i skarży kary związane z obostrzeniami

RPO: dostępu do usług nie można ograniczyć tylko dla zaszczepionych

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz