GUS: podrożały usługi i towary zdrowotne

16 Lipca 2021, 11:19 kasa pieniądze

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,4 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca - o 0,1 proc. O 2,6 proc. wzrosły w czerwcu w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług w obszarze zdrowie. 

Jak wynika z najnowszych danych GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,4 proc. (przy wzroście cen usług – o 6,1 proc. i towarów – o 3,8 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc. (w tym usług – o 0,3 proc.; ceny towarów utrzymały się na tym samym poziomie).

W sektorze zdrowia wzrost cen rok do roku w czerwcu wyniósł 2,6 proc., zaś w porównaniu z poprzednim miesiącem czyli majem br. wskaźnik ten wyniósł 0,3 proc.

Największy wzrost (rok do roku) cen w zdrowiu dotyczył usług szpitalnych i sanatoryjnych - o 6,7 proc., a także sług lekarskich (6 proc.) i usług stomatologicznych (5 proc.).

Najmniejsza inflacja dotyczyła natomiast w czerwcu urządzeń i sprzętów terapeutycznych (2 proc.) oraz wyrobów farmaceutycznych - o 1,3 proc.

Źródło: GUS 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz