Ostra reakcja na słowa Rzecznika Praw Dziecka o szczepieniach

19 Lipca 2021, 11:45 dzieci

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak powiedział, że szczepienia dzieci "to eksperyment". Słowa te spotkały się z ostrą reakcją internautów. Od wypowiedzi rzecznika odcina się także rząd a czołowi eksperci ds. zdrowia dementują jego słowa. 

Jeszcze w czerwcu rzecznik praw dziecka apelował, by "zaufać specjalistom, bo pandemia zagraża życiu nas wszystkich, i to na całym świecie". Jednak podczas posiedzenia sejmowego zespołu ds. sanitaryzmu mówił:

"Postawię takie pytanie, czy jest prawnie dopuszczalne eksperymentowanie z udziałem dzieci, bo de facto jesteśmy w fazie eksperymentu? Zadaję to pytanie w kontekście różnych powikłań i odporności długookresowej"

Rząd się odcina, eksperci dementują

Podczas wystąpienia Mikołaja Pawlaka prof. Andrzej Horban podkreślał, że zczepionki są bezpieczne i skuteczne:

- Jesteśmy po trzeciej fazie badań klinicznych. To, co mamy, jest udowodnione pod względem skuteczności i bezpieczeństwa. Nikt nie robi eksperymentów na dzieciach, nie pracujemy dla firmy Pfizer - mówił.

Do wypowiedzi rzecznika praw dziecka odniósł się także w piątek rzecznik rządu podkreślając, że wszystkie decyzje dotyczące tego, jakie grupy mogą być objęte szczepieniem, opierają się na rekomendacjach polskich i międzynarodowych ekspertów i są poparte badaniami.

- My decydując o tym, kto może być zaszczepiony, uwzględniamy w tym zakresie głos ekspertów i agencji, które o tym decydują. I byłbym daleko wstrzemięźliwy w wypowiadaniu się w sprawach medycznych przez osoby, które się tym na co dzień nie zajmują - mówił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller

Swoje stanowisko zajął także Rzecznik Praw Pacjenta, które opublikował na swoim Twitterze między innymi także minister zdrowia Adam Niedzielski dodając przy publikacji ". #stopfakenews"

"Dopuszczenie do obrotu, także to warunkowe, oznacza pełną możliwość stosowania produktu leczniczego w zarejestrowanych wskazaniach. Użycie dopuszczonych na rynek produktów w leczeniu lub zapobieganiu chorób w ramach standardowych świadczeń zdrowotnych nie skutkuje udziałem w eksperymencie medycznym" - informuje rzecznik praw pacjenta.

Zdaniem rzecznika praw pacjenta Mikołaj Pawlak mógł "błędnie łączyć" fakt, że pomimo dopuszczenia szczepionek przez firmy farmaceutyczne do dalszego działania, wciąż odbywają się badania kliniczne nad nimi.

W podobnym tonie wypowiada się także prezes URPL Grzegorz Cessak podkreślając przy tym, że "szczepienia przeciw COVID-19 nie są eksperymentem medycznym" a "wszystkie dopuszczone w UE szczepionki p/COVID-19 zostały zarejestrowane na podstawie szczegółowych wyników badań klinicznych I, II i III fazy."

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz