Szczepienia w aptekach: MZ rozwiewa wątpliwości

19 Lipca 2021, 15:10 Apteka

Resort zdrowia postanowił wyjaśnić wątpliwości dotyczące tego, w których aptekach ogólnodostępnych mogą być prowadzone szczepienia ochronne. Co wynika z komunikatu MZ?

W komunikacie MZ wyjaśnia, że "mając na uwadze zgłaszane wątpliwości w zakresie ustalenia, w których aptekach ogólnodostępnych mogą być przeprowadzane szczepienia ochronne, uwzględniając cel i okoliczności dodania w ustawie – Prawo farmaceutyczne przepisu art. 86 ust. 8a, Minister Zdrowia informuje, że szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi mogą być przeprowadzane w aptekach ogólnodostępnych, spełniających wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 97 ust. 5 i art. 98 ust. 5 tej ustawy".

Jak dodaje MZ, "interpretacja tej regulacji musi uwzględniać również apteki, które nie dostosowały swojej działalności do wymagań określonych w art. 97 ust. 5 Prawa farmaceutycznego i mogą funkcjonować do czasu wygaśnięcia lub cofnięcia zezwolenia".

Oznacza to, że apteki ogólnodostępne, w których przeprowadzane są szczepienia ochronne przeciwko COVID-19, muszą spełniać wymagania określone w § 6 ust. 5 oraz § 8 ust. 4 i 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki (Dz.U. z 2002, Nr 171, poz.1395, z późn. zm.).

Warunki do spełnienia

Zgodnie z rozporządzeniem i jego nowelą z 4 czerwca br., szczepienia w aptekach mogą zostać przeprowadzane, po spełnieniu określonych warunków, w dwóch pomieszczeniach apteki: pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym i izbie ekspedycyjnej.

Warunkami koniecznymi do spełnienia w przypadku świadczenia usługi przez aptekę w pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym są: zachowanie rozdziału czasowego poszczególnych funkcji pełnionych przez to pomieszczenie, pisemna procedura określająca zasady dostępu i korzystania z pomieszczenia gwarantująca pacjentom bezpieczeństwa oraz poszanowanie intymności i godności oraz umożliwiająca niezakłócone wykonywanie czynności w innych pomieszczeniach apteki.

Warunkami koniecznymi do spełnienia w przypadku wykonywania szczepień w izbie ekspedycyjnej apteki są natomiast: wydzielenie obszaru gwarantującego bezpieczeństwo oraz poszanowanie intymności i godności pacjentów oraz w przypadku, gdy wydzielenie to nie jest możliwe, konieczne jest wyznaczenia czasu pracy apteki przeznaczonego wyłącznie do przeprowadzania szczepień ochronnych w tej izbie, bez uszczerbku czasowego na wykonywanie innych zadań zgodnie z jej zasadniczym przeznaczeniem.

Niezbędne wyposażenie

Rozporządzenie ściśle określa ponadto podstawowe wyposażenie jakie musi posiadać apteka, która chce prowadzać szczepienia. Chodzi m.in. o:

  • stolik zabiegowy urządzony i wyposażony stosownie do zakresu wykonywanych szczepień;
  • zestaw do wykonywania iniekcji;
  • zestaw do wykonania opatrunków;
  • pakiety odkażające i dezynfekcyjne;
  • dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym;
  • środki ochrony osobistej (fartuchy, maseczki, rękawice);
  • pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki;
  • pojemniki na zużyte strzykawki i igły oraz pojemniki na zakaźne materiały medyczne;
  • adrenalina do wstrzykiwań o stężeniu zgodnym z przyjętymi standardami, niezbędna w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego u pacjenta;
  • termometr bezdotykowy;
  • sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu i drukarką (poza sprzętem służącym do sprzedaży aptecznej).

Apteka zobowiązana jest również od utylizacji odpadów medycznych poszczepiennych, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz