Ostre słowa Joe Bidena. Portale jak Facebook "zabijają ludzi"

19 Lipca 2021, 16:24 biden joe

W krótkiej rozmowie z dziennikarzem prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden stwierdził, że media społecznościowe takie jak Facebook szerzą dezinformację na temat szczepionek przeciw COVID-19 a w efekcie "zabijają ludzi". Facebook zdecydował się odpowiedzieć na ostre zarzuty urzędującego prezydenta.

Biały Dom intensyfikuje walkę z dezinformacją oraz szuka sposobów by zachęcić większą część społeczeństwa do szczepień. Rząd USA upatruje problemów w internecie. Dzień po tym, jak naczelny chirurg ostrzegł Amerykanów przed tym, co nazwał „pilnym zagrożeniem dezinformacją zdrowotną , Joe Biden skierował ostre słowa w kierunku Facebooka i innych portali społecznościowych. W krótkiej wypowiedzi  stwierdził, że takie serwisy "zabijają ludzi" i jest to spowodowane dezinformacją na temat szczepień przeciwko COVID-19. 

- Co pan chce powiedzieć takim platformom, jak Facebook? - takie pytanie zadał prezydentowi USA reporter.

- Oni zabijają ludzi. Jedyna pandemia, jaka istnieje, jest wśród niezaszczepionych. Oni zabijają ludzi — odpowiedział Joe Biden.

Przypomnijmy, że zdrowotne fake-newsy rozpowszechniane za pośrednictwem Facebooka wygenerowały tylko w 2019 r. 3,8 mld wyświetleń. 10 najpopularniejszych profili udostępniających tego typu informacje, w kwietniu dotarło do 4-krotnie większej grupy odbiorców niż 10 wiodących instytucji zdrowotnych, tj. WHO czy CDC. Badacze niezmiennie wskazują, że choć działania Facebooka i głośne zapowiedzi walki z fake-newsami są godne pochwały, to technologiczny gigant musi zrobić jeszcze wiele, by efektywniej wykrywać i oznaczać treści dezinformujące. 

Jest odpowiedź Facebooka 

Platforma Marka Zuckerberga odniosła się do tych słów. 

- Nie przeszkodzą nam oskarżenia, które nie mają odzwierciedlenia w faktach. Faktem jest, że 2 mld ludzi, a więc więcej, niż gdziekolwiek indziej, zobaczyło autoryzowane wiadomości nt. COVID-19 i szczepionek na Facebooku. Ponad 3,3 mln Amerykanów skorzystało z naszego narzędzia wyszukującego szczepionki, aby dowiedzieć się, gdzie i jak mogą jej użyć. Fakty pokazują, że Facebook pomaga ratować życie. Kropka - mówiła rzecznik Facebooka Dani Lever w oświadczeniu dla ABC News.

 

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz