Powstał ranking przyjaznych szpitali onkologicznych

20 Lipca 2021, 10:03 rak nowotwór chemioterapia onkologia pacjent

Ranking przyjaznych szpitali onkologicznych opublikowała fundacja Alivia. Powstaje on na podstawie opinii pacjentów wyrażanych na portalu Onkomapa.pl. Który szpital został uznany za ten najbardziej przyjazny?

Wśród 108 placówek w kraju chorzy na raka najwyżej ocenili Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Śląskiego Uniwersytetu Medycznegow Katowicach. Przyznali mu ocenę 4,7 na 5. Pacjenci w tym ośrodku wysoko oceniają sposób leczenia oraz opiekę personelu medycznego. 

Kolejne miejsce zajął Zamojski Szpital Niepubliczny, z oceną 4,6 na 5. Na trzecim miejscu chorzy wskazali Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera w Krakowie, z oceną 4,5 na 5.

- Mierzenie zadowolenia pacjentów z oferowanej im opieki jest niezmiernie istotne, ponieważ poziom satysfakcji chorego wpływa na zaufanie do lekarza, a to z kolei ma bezpośredni wpływ na relację z nim i przekłada się na skuteczność leczenia, np. poprzez stosowanie się do zaleceń. Możliwość wyrażenia swojej opinii i poziomu satysfakcji ze świadczonych usług upodmiotawia pacjenta w systemie opieki zdrowotnej i sprawia, że jego doświadczenie staje się istotnym wskaźnikiem, na który wszyscy interesariusze powinni zwracać uwagę, co obecnie nie zawsze ma miejsce - tłumaczy Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia.

Co oceniają pacjenci?

W Polsce nie istnieje ogólnodostępna baza placówek i lekarzy, w której pacjenci mogliby znaleźć informacje na temat pomiarów wskaźników jakości i efektywności leczenia. Chorzy na raka szukają informacji o ośrodkach na własną rękę. Dlatego Fundacja Alivia prowadzi ogólnodostępny portal Onkomapa.pl, na którym pacjenci i ich bliscy mogą wyrazić własną opinię na temat 108 szpitali i prawie 3,5 tys. lekarzy w nich pracujących.

Ocenie podlegają placówki, które w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia realizują przynajmniej dwie z trzech procedur: chemioterapię, radioterapię, chirurgię onkologiczną.

Ocena jest mierzona w skali od 1 do 5 i obejmuje organizację i sposób leczenia, opiekę personelu medycznego, przestrzeganie praw pacjentów oraz ich komfort.

Jak podaje fundacja Alivia, w ciągu ostatnich 12 miesięcy portal odwiedziło ponad 175 tys. użytkowników, którzy zostawili prawie 2,5 tys. opinii. Na potrzeby rankingu szpitali wzięto pod uwagę placówki, które uzyskały powyżej 150 opinii.

Najwyższą ocenę w skali kraju otrzymał Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Na 4,7/5 oceniło ten ośrodek 198 chorych. Pacjenci w tym ośrodku wysoko oceniają sposób leczenia oraz opiekę personelu medycznego.  

Kolejne miejsce zajmuje Zamojski Szpital Niepubliczny w Zamościu, z oceną 4,6/5 od 181 użytkowników. W tym ośrodku bardzo dobrze oceniany jest sposób leczenia i opieka personelu medycznego. 

Na trzecim miejscu chorzy wskazali Szpital Specjalistyczny im L. Rydygiera w Krakowie,z oceną 4,5/5. W tym ośrodku chorzy podkreślają bardzo wysoki poziom opieki personelu medycznego. 

Najwięcej opinii na portalu Onkomapa (691) zgromadziło Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, które uzyskało ocenę 4,4/5. W tej placówce bardzo dobrze oceniany jest komfort pacjenta. 

- Dzięki rankingowi dostępnemu na stronie Onkomapa.pl pacjenci zyskują poparte doświadczeniem innych chorych informacje, w których placówkach mogą liczyć na szacunek, komfort oraz życzliwą opiekę – dodaje Agata Polińska.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz