Donosowa szczepionka przeciw COVID-19

20 Lipca 2021, 12:53 wirus koronawirus covid

Eksperymentalna donosowa szczepionka przeciw COVID-19 po obiecujących wynikach badań na zwierzętach będzie testowana na ludziach.

Jak wynika z informacji prasowych firmy Meissa Vaccines, szczepionka była dotychczas testowana na małpach a ochrona przeciwwirusowa wywołana podaniem pojedynczej dawki szczepionki była porównywalna ochronie zapewnianej przez obecnie zatwierdzone preparaty. 

Podobnie jak szczepionki wstrzykiwane, kandydat na szczepionkę donosową MV-014-212, którą podaje się w postaci kropli lub sprayu do nosa, wytworzył przeciwciała przeciwko nowemu koronawirusowi, a także dwóm alertowym mutacjom.

Oprócz przeciwciał, które krążyły ogólnoustrojowo, dane pokazują również, że szczepionka stymuluje wytwarzanie przeciwciał śluzówkowych w górnych drogach oddechowych. To ważne, ponieważ układ oddechowy jest główną drogą infekcji wirusem, a zatrzymanie wirusa jest kluczem do zatrzymania transmisji.

Podobne właściwości w wytwarzaniu przeciwciał charakteryzuje donosową szczepionkę przeciw grypie, która jest refundowana w Polsce dla dzieci od 3 do ukończenia 5 roku.

Szczegółowe dane dotyczące szczepionki od Meissa Vaccines mają zostać zaprezentowane w czwartek podczas wirtualnego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Wirusologicznego.

 

 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz