"Boris Johnson nie chciał lockdownu, bo umierały starsze osoby"

20 Lipca 2021, 13:19 Boris Johnson premier

Po zniesieniu obostrzeń w Anglii, brytyjskie media znów zawrzały w kontekście oceny działań premiera Borisa Johnsona w obszarze zarządzania przeciwepidemicznego. - Premier Wielkiej Brytanii nie chciał wprowadzać lockdownu na jesieni, ponieważ ludzie, którzy umierali, mieli co do zasady ponad 80 lat - ujawnił w najnowszym wywiadzie Dominic Cummings.

Były doradca premiera Wielkiej Brytanii Dominic Cummings w rozmowie z BBC oskarżył premiera o negowanie istoty pandemii COVID-19. Jak mówił, Boris Johnson nie chciał wprowadzać lockdownu jesienią ubiegłego roku, ponieważ „ludzie, którzy umierają, mają zasadniczo ponad 80 lat”. 

Ponadto, jak twierdzi były doradca premiera, Boris Johnson miał negować zagrożenia związane z rozprzestrzeniającym się ogniskiem COVID-19 w jego biurze chcąc się spotkać z 95-letnią królową Elżbietą, pomimo wygłaszanych komunikatów do opinii publicznej o unikanie niepotrzebnych kontaktów, szczególnie z osobami starszymi.

Dominic Cummings oskarża premiera o tysiące zgonów z powodu COVID-19, których w jego ocenie można było uniknąć. Udostępnił serię wiadomości z października, które rzekomo pochodzą od Borisa Johnsona do doradców.

W jednej wiadomości premier miał żartować, że osoby starsze mogą „zapaść na COVID i żyć dłużej”, ponieważ większość umierających osób przekroczyła średnią długość życia. Johnson miał także powiedzieć urzędnikom, że nigdy nie powinien był zgodzić się na pierwsze zamknięcie kraju.

Brytyjska opozycyjna Partia Pracy stwierdziła, że ​​doniesienia Dominica Cummingsa wzmocniły argumenty za wszczęciem śledztwa i były „kolejnym dowodem, że premier wielokrotnie dokonywał niewłaściwych decyzji kosztem zdrowia publicznego”.

Co na to kanclaria premiera?

"Premier podjął niezbędne działania w celu ochrony zdrowia i życia obywateli, kierując się zaleceniami ekspertów i wiedzą naukowców" - przekazało stacji BBC biuro prasowe Borisa Johnsona.

"Rząd zapobiegł przeciążeniu służby zdrowia wprowadzając trzy lockdowny" - zwrócono uwagę. 

 

 źródło: Reuters

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz