Firmy farmaceutyczne ukarane grzywną po 10 000% wzroście ceny hydrokortyzonu

20 Lipca 2021, 15:55 Pieniądze

Brytyjski organ nadzorujący konkurencję nałożył grzywny w wysokości 260 mln funtów ponad 10 firmom farmaceutycznym za podniesienie ceny terapii sterydowej o ponad 10 000 procent i płacenie rywalom za pozostanie poza rynkiem.  

Urząd ds. Konkurencji i Rynków poinformował w ubiegłym tygodniu o nałożeniu na ponad 10 firm grzywien o wartości ponad 260 milionów funtów za to, że „od prawie dekady obciążały NHS zbyt wysokimi cenami tabletek hydrokortyzonu”.

Hydrokortyzonem leczy się dziesiątki tysięcy osób w Wielkiej Brytanii. Leczenie stosowane jest u pacjentów z niewydolnością nadnerczy, w tym u pacjentów będących w stanie zagrażającym ich życiu, np. z chorobą Addisona.

Władze brytyjskie twierdzą, że w szczególności odpowiedzialność za wzrost cen ponoszą Auden Mckenzie i Actavis UK (obecnie Accord-UK),które podniosły cenę opakowania 10 mg o ponad 10 000 procent w porównaniu z oryginalną markową wersją leku. Ceny pojedynczego opakowania od 2008 r. wzrosły z 70 pensów do 88 funtów w 2016 r. co stanowi wzrost o 12 471 procent. Cena opakowania 20 mg tabletek wzrosła z 1,07 funtów do 102,74 funtów za opakowanie, co stanowi wzrost o 9501 procent.

Koszty dla płatnika wzrosły w tym czasie z 500 tys. funtów rocznie do 80 mln funtów.

„Są to bez wątpienia jedne z najpoważniejszych nadużyć, jakie odkryliśmy w ostatnich latach (...) Działania tych firm kosztują NHS – a zatem podatników – setki milionów funtów - wskazała dyrektor generalna Urzędu ds. Konkurencji i Rynków w Wielkiej Brytanii Andrea Coscelli w swoim oświadczeniu.

Zmowa na rynku

W Wielkiej Brytanii firmy farmaceutyczne często rezygnują ze sprzedaży leku pod konkretną nazwą handlową i wprowadzają go na rynek jako lek generyczny. Praktyka ta znana jest od lat.

Teoretycznie powinno to prowadzić do konkurencji i obniżania cen, jednak często bywa pretekstem do nadużyć gdyż leki pozbawione marki nie podlegają regulacji cenowej NHS, co oznacza, że ​​firmy farmaceutyczne mogą dowolnie podnosić ceny. Jak szacowali naukowcy z University of Liverpool w 2017 roku wskutek tej luki prawnej, NHS może przepłacać za leki każdego roku nawet 1 mld funtów.

Urzędnicy po zamknięciu ostatniego dochodzenia doszli do wniosku, że Auden Mckenzie, jedyny dostawca hydrokortyzonu na rynku brytyjskim, od kilku lat miał płacić swoim konkurentom, aby pozostać poza rynkiem po nabyciu praw generycznych do leku. 

Urząd ukarał Actavis UK i Auden Mckenzie i Actavis UK karami o łącznej wysokości 221 mln funtów. Ukarana została także dawna spółka macierzysta Accord-UK, Allergan (obecnie należąca do AbbVie). Spółki zostały ukarane za płacenie potencjalnym konkurentom Advanz i Waymade za pozostanie poza rynkiem. Oskarżone zostały także firmy Advanz, jego dawna firma macierzysta Cinven i Waymade za udział w „zmowie”. Ukarane zostało szereg innych firm a łączna wartość wszystkich grzywień wyniosła 260 mln funtów. Oprócz grzywien, angielski NHS może dochodzić odszkodowania od firm.

Jak podaje Financial Times, oskarżone firmy nie zgadzają się z decyzją urzędu i zapowiadają, że będą się od niej odwoływać:

"Waymade nie zgadza się z decyzją Urzędu ds. Konkurencji i Rynków , jakoby złamała prawo konkurencji. Szczegółowo rozważy decyzję Urzędu i inne opcje, które obejmują odwołanie do Trybunału Apelacyjnego ds. Konkurencji."

"Zdecydowanie nie zgadzamy się z decyzją Urzędu i będziemy się odwoływać. Przez cały czas Advanz działał w interesie pacjentów w naszych wysiłkach na rzecz poprawy zaopatrzenia pacjentów w hydrokortyzon w Wielkiej Brytanii i lekarzy. Advanz bardzo poważnie traktuje prawo konkurencji”.

"Utrzymujemy, że sprawa przeciwko Accord Healthcare jest wadliwa pod względem prawnym i pod względem istotnych faktów. Dlatego rozważamy wszystkie nasze opcje i zamierzamy odwołać się od decyzji”.

źródło: Financial Times

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz