Innowacyjne terapie. Ranking liderów branży farmaceutycznej

20 Lipca 2021, 16:40 dane wyniki analiza dokument

W ciągu ostatnich pięciu lat giganci z branży farmaceutycznej wprowadziły na rynek 76 innowacyjnych terapii.

Dorobek jakim jest wprowadzenie na rynek nowatorskich leków jest jednym z ostatecznych mierników sprawności badawczo-rozwojowej firm farmaceutycznych. Firma analityczna Evaluate Vantage przyjrzała się 11 największym reprezentantom branży farmaceutycznej i zbadała ich skuteczność.

W analizie pod uwagę brane były jedynie projekty posiadane w portfolio spółek w momencie zatwierdzenia terapii przez FDA. Na potrzeby sporządzenia raportu, brane pod uwagę były tylko nowe jednostki molekularne. 

Novartis liderem, Bristol w tyle 

Bezapelacyjnym liderem zestawienia został Novartis z 12 pozytywnymi ocenami FDA w zakresie rejestracji nowych molekuł. Wśród nich godne uwagi są terapia genowa Zolgensma i Kymriah, pierwsza zatwierdzona terapia Car-T. 

Stawkę zamyka Bristol Myers Squibb mając na koncie tylko trzy rejestracje. Wszystkie innowacyjne leki trafiły jednak do portfela tej firmy wskutek przejęcia Celgene w trakcie oczekiwań na decyzję rejestracyjną FDA. 

Jak zauważają analitycy Evaluate, zatwierdzenia stanowią tylko jedną część strategii badawczo-rozwojowej firm. Ogromne znaczenie ma również rozszerzenie zastosowania istniejących już leków, zwłaszcza w przypadku raka i immunologii. W tym przypadku zamykający tabelę Bristol Myers Squibb będzie skupiać swoje wysiłki i fundusze na rozszerzenie wskazań terapeutycznych dla swojego "lekowego hitu", przeciwciała anty-PD-1. 

Nowe terapie a zyski

Analitycy Evaluate przygotowali także zestawienie aktualnych wartości netto portfela leków będących w ofercie analizowanych firm. Analiza została przeprowadzona na podstawie prognoz sprzedaży pod kątem procentowego udziału wartości sprzedaży nowych terapii w sumarycznych zyskach producentów.

Szczególnie na nowych odkryciach zyskają firmy Roche, Lilly i Abbvie - nowe molekuły stanowią ponad jedną trzecią wartości netto wszystkich sprzedawanych przez producentów produktów. Odpowiedzialne za to są przełomowe terapie takie jak leki przeciwnowotworowe Tecentriq i Verzenio, odpowiednio z Roche i Lilly, oraz nowe terapie autoimmunologiczne Abbvie Rinvoq i Skyrizi.

 

Pełna treść raportu dostępna tutaj 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz