Szczepienia przeciw HPV: już wkrótce niezbędne regulacje

20 Lipca 2021, 17:12 szczepienie

Przygotowane zostały rozwiązania legislacyjne umożliwiające ministrowi zdrowia zakup szczepionek przeciw HPV - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Gadomski podczas posiedzenia podzespołu ds. onkologii w Sejmie poinformował, że przygotowane zostały rozwiązania legislacyjne umożliwiające ministrowi zdrowia zakup szczepionek na HPV. Dodał, że wprowadzenie bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest  jednym z działań w ramach Strategii Onkologicznej.

Jak przypomniał, obecnie MZ może kupować tylko szczepionki, które wchodzą do kalendarza szczepień obowiązkowych, a szczepienia na HPV będą nieobowiązkowe. Konieczna jest więc zmiana przepisów w tym zakresie.

- Przy okazji przepisów o o Funduszu Kompensacyjnym takie zapisy prawne zostały zaplanowane - poinformował wiceminister.

Podkreślił, że niedługo projekt ten trafi do prac w parlamencie.

Wyraził nadzieję, że w IV kwartale tego roku ministerstwo zdrowia będzie mogło już uruchomić postępowania zakupowe szczepionki przeciwko wirusowi HPV.

Także wicedyrektora Narodowego Instytutu Onkologii prof. Piotr Rutkowski podczas konferencji nt. raportu o wpływie pandemii na onkologię informował, że jest deklaracja ze strony MZ o niezbędnej zmianie przepisów aby umożliwić resortowi zakup tych szczepionek i bezpłatny dostęp do nich jako szczepień zalecanych.

- Mamy nadzieję, że na jesieni ta ustawa zostanie przyjęta i będziemy mogli w przyszłym roku ruszyć z profilaktyką pierwotną - podkreślił prof. P. Rutkowski. - Mamy deklarację taką, że na jesieni będziemy mieli sytuację prawną, która pozwoli zamówić szczepionki - dodał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz