Prof. Marcin Wiącek wybrany przez Senat na Rzecznika Praw Obywatelskich

21 Lipca 2021, 16:02

Senat wyraził w środę zgodę na powołanie prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za było 93 senatorów, nikt nie był przeciw, a pięć osób wstrzymało się od głosu. - Jest to dla mnie ogromny zaszczyt. Traktuję to jako ogromne zobowiązanie. Moim credo przez najbliższe pięć lat będzie ochrona godności każdego człowieka. Każdy, kto się do mnie zgłosi uzyska pomoc - mówił prof. M.Wiącek.

- Zobowiązuje się, że będę pomagał każdemu człowiekowi, który czuje, że jego prawa i wolności są zagrożone - zapowiedział prof. M. Wiącek pytany tuż po wyborze przez Senat przez dziennikarzy o priorytety.

Kilka dni temu o wyborze na RPO prof. M. Wiącka zdecydowali posłowie. Marcin Wiącek był jedynym kandydatem na ten urząd, zgłoszonym przez opozycję i Prawo i Sprawiedliwość. Wybór ten w środę zaakceptował Senat.

- Jestem dumny, że to porozumienie ukształtowało się wokół mojej osoby, jest to dla mnie ogromy zaszczyt i czuję się z tego powodu niezwykle zobowiązany - mówił prof. Marcin Wiącek po tym jak wybrał do Sejm. - Uważam, że z ogromnym szacunkiem należy podejść do decyzji parlamentarzystów. Ona świadczy o dbałości o ochronę wolności i praw człowieka, ona otwiera drogę do tego, aby urząd Rzecznika Praw Obywatelskich funkcjonował w sposób nieprzerwany - mówił wówczas.

Dodał także, że credo Rzecznika Praw Obywatelskich powinien być artykuł 30 Konstytucji – zasada ochrony wartości człowieka, każdego człowieka - powiedział. - Ja jako Rzecznik Praw Obywatelskich każdego człowieka, który się zwróci o pomoc, otoczę opieką- zapewniał. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz