Medycy mailowo poskarżą się NFZ ws. płac

22 Lipca 2021, 14:37 lekarz- komputer- laptop- internet- e-zdrowie

Pracownicy placówek ochrony zdrowia alarmują, że nie wszystkim wypłacany jest prawidłowo dodatek za pracę przy COVID-19. Pojawiają się też nieprawidłowości przy przeliczaniu wynagrodzeń według obowiązującej od lipca ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. NFZ uruchamia specjalne skrzynki mailowe, gdzie można zgłaszać wszelkie zastrzeżenia. Mają być one wyjaśniane m.in. we współpracy w Państwową Inspekcją Pracy.

Prezes NFZ Filip Nowak, pytany o nieprawidłowości zgłaszane przez pracowników medycznych dot. wypłaty dodatków za prace przy COVID podkreślał, że dokument, który określa komu i kiedy należy się jednorazowy dodatek dla pracowników niemedycznych za pracę przy COVID-19 jest jednolity w całym kraju.

- Natomiast jak zawsze przy rozmowach o wynagrodzeniach, dodatkach i różnego rodzaju świadczeniach płacowych towarzyszą duże emocje - dodał.

Jako NFZ uruchamiamy dziś taką skrzynkę mailową, w której pracownicy, którzy uważają, że w sposób niewłaściwy mieli naliczony dodatek, czy też teraz podwyżkę płac, będą mogli napisać do nas i opisać tę sytuację. My będziemy kierowali te wszelkie wnioski do odpowiednich instytucji. Najczęściej będzie to Państwowa Inspekcja Pracy, jako instytucja dedykowana do nadzorowania i sprawdzania tego, w jakiś sposób zostały zrealizowane pewne normy, które zostały wprowadzone - wyjaśnił.

Adres to: medycy.place@nfz-MIASTO.pl

Podkreślił, że każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie.

Minister zdrowia Adam Niedzielski także odniósł się do pytania wskazując, że "w lipcu będzie kilka operacji związanych z przeliczeniem wynagrodzeń". Tutaj NFZ jest w trakcie tego procesu, bo dotyczy to nie tylko dodatków jednorazowych za pracę przy covid, ale też wzrostu minimalnego wynagrodzenia.

- Absolutnie rozumiem pewne obawy, które są formułowane w tym kontekście, bo jest po prostu lęk przed tym, że to zostanie przeliczone przez pracodawcę niekorzystnie na rzecz pracownika. Dlatego zdecydowaliśmy się z Panem Prezesem (NFZ) uruchomić w każdym oddziale NFZ adres mailowy (...) - dodał.

Apelował o zgłaszanie wszystkich niepokojących sytuacji. Zaznaczył - w kontekście ustawy o minimalnych wynagrodzeniach -, że prawa pracownicze sprzed 1 lipca muszą zostać zachowane.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz