Ratownicy medyczni: w przyszłym tygodniu rozmowy w MZ

22 Lipca 2021, 15:31 Ratownicy

Minister zdrowia zapowiedział w czwartek, że w przyszłym tygodniu zaplanowane jest spotkanie w MZ spotkanie specjalnego zespołu,  który ma przygotować zmiany w ustawie o ratownictwie.

Adam Niedzielski był w czwartek pytany we Wrocławiu o sygnały dotyczące problemów z obsadą ratowników w SOR i zespołach wyjazdowych, m.in. ponad połowa personelu medycznego SOR w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka we Wrocławiu wzięła zwolnienia lekarskie, przez co oddział został zamknięty. Oficjalnie w placówce nie ma protestu, jednak taka absencja zbiega się z trwającym ogólnopolskim protestem ratowników medycznych. Pod koniec czerwca ratownicy wyszli protestować na ulice Protest. Ratownicy wyszli na ulice dużych miast,  Bohaterzy za najniższą krajową W lipcu zaś wielu ratowników bierze zwolnienia lekarskie, co paraliżuje prace poszczególnych SOR-ów lub zespołów wyjazdowych.

- Jeżeli chodzi o postulaty, to znowu dostrzegam tu niepokój, który pojawia się po stronie pracowniczej, że prawa nabyte, dotychczasowe przywileje nie zostaną zachowane. To było też formułowane w takich ogólnopolskich postulatach -  odniósł się do pytania minister zdrowia.

- Właśnie po to, aby te prawa pracownicze nie zostały naruszone przyjmujemy rozwiązanie w postaci zaangażowania NFZ, aby jak najszybciej wspierać instytucjonalnie i za każdym razem reagować - zapewnił. Chodzi o uruchomione w czwartek specjalne adresy mailowe w NFZ, gdzie pracownicy ochrony zdrowia mogą zgłaszać nieprawidłowości związane z wypłatą wynagrodzeń.

Ponadto - jak zapowiedział A. Niedzielski - "w przyszłym tygodniu wiceminister Waldemar Kraska, który odpowiada za współprace z ratownikami, organizuje zebranie specjalnego zespołu, który ma przygotować zmiany w ustawie o ratownictwie, które wychodziłyby na przeciw oczekiwaniom tego środowiska". - Ten dialog będzie w przyszłym tygodniu prowadzony - dodał minister.

Jak mówił, rano po przyjeździe do Wrocławia był też analizowany temat ograniczenia pracy przez oddział SOR w tym mieście. - Ten temat analizowaliśmy rano, gdy przyjechaliśmy do Wrocławia. Otrzymałem zapewnienie że bezpieczeństwo obsługi pacjentów jest zachowane. Dotyczy to SOR i pewnych elementów związanych z funkcjonowaniem ratownictwa medycznego - poinformował i dodał, że sytuacja jest pod kontrolą.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz