A.Niedzielski: IV fala jest przesądzona

22 Lipca 2021, 15:43 koronawirus covid epidemia pandemia szpital zakaźny

W ostatnich tygodniach doszło do przesilenia. Trend spadkowy zmienił się na ustabilizowany, a teraz mamy wzrosty. Są one w granicach 20 proc., co jest poważną dynamiką - poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, przed skutkami "przesądzonej" nadchodzącej IV fali pandemii może uchronić wysoka liczba zaszczepionych przeciw COVID-19.

Jak mówił podczas konferencji prasowej we Wrocławiu minister zdrowia, IV fala pandemii "będzie się rozpędzała". - To jest raczej przesądzone, że ona się pojawi, a jej przyspieszenie może nastąpić pod koniec wakacji - ocenił.

Jednocześnie dodał, że patrząc na inne kraje widać, że duże liczby w przypadku Wielkiej Brytanii czy Włoch nie przekładają się na obciążenie systemu i na duży wzrost liczby zgonów. Zastrzegł, że "to wszystko jest warunkowane zaszczepieniem". - Możemy dużo mówić, ale jeśli ten system nie będzie kontynuowany dynamicznie, to fundujemy sobie duże ryzyko - mówił A.Niedzielski.

 Według niego, priorytetem jest zachęcenie do szczepień jak największej liczby osób.

Minister zapowiedział ponadto, że w zależności od rozwoju pandemii "analizowane są różne scenariusze dotyczące obostrzeń". Zapewniał jednocześnie, że obecnie nie jest rozważany "wariant francuski", czyli ograniczenia dla niezaszczepionych np. w gastronomii, transporcie czy rozrywce.

IV fala łagodniejsza dla zaszczepionych

A. Niedzielski zapewnił, że z ministrem Michałem Dworczykiem i premierem Mateuszem Morawieckim "starają się pracować nad programami motywującymi" do zaszczepienia się.

- Zgony związane z covidem dotyczą w 99 proc. osób niezaszczepionych. To szczepienia mają ochronić nas przed takimi zjawiskami jak lockdown, ciężka hospitalizacja, zgon - wyliczał.

Przekonywał, że "kto z tego nie korzysta, dokonuje świadomego wyboru brania na siebie pewnej odpowiedzialności". Jak dodał, nie tylko za swoje zdrowie, ale również zdrowie swoich bliskich.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz