Nawet trzy tygodnie kwarantanny - jest nowe rozporządzenie

23 Lipca 2021, 12:55 koronawirus maska maseczka epidemia kwarantanna koronawirus

Nawet 21-dni kwarantanny lub izolacji przewiduje nowe rozporządzenie ministra zdrowia dla osób, które miały styczność lub zakażą się „alertowym” wariantem koronawirusa. O dłuższej kwaratnannie zdecyduje sanepid.

Chodzi o rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. Zostało ono w czwartek skierowane do ogłoszenia.

W znowelizowanym rozporządzeniu przewidziano zmiany dotyczące tych osób, które zakażą się tzw. wariantem alertowym, czyli bardziej zakaźną lub zjadliwą odmianą wirusa.


Zabezpieczenie przed nowymi, groźnymi mutacjami

„W przypadku narażenia na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 o nieustalonej charakterystyce epidemiologicznej lub klinicznej albo podwyższonej zaraźliwości lub zjadliwości w stosunku do wariantu dominującego w danym okresie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo styczności ze źródłem zakażenia, albo zakażenia, państwowy powiatowy inspektor sanitarny może decydować o wydłużeniu czasu trwania kwarantanny, izolacji albo izolacji w warunkach domowych do 21 dni" - wyjaśnia resort w ocenie skutków regulacji.
Jak dodaje, termin ten został określony "dla zapewnienia możliwości przeprowadzenia wszelkich czynności mających na celu zapobieganie i zwalczanie zakażeniom wirusem SARS-CoV-2 (związanych z opracowaniem ogniska epidemicznego oraz sekwencjonowaniem próbek)”.

Informacje o tym, które warianty są alertowe, a który jest dominujący Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny będą przekazywali dla państwowych inspektorów sanitarnych.

W noweli przewidziano też zmiany w stosunku do osób, które zamieszkują z kimś z potwierdzonym zakażeniem.
„Proponuje się dodanie możliwości wykonania testu molekularnego, w przypadku osoby zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i która została poddana z tej przyczyny izolacji w warunkach domowych. Okres obowiązkowej kwarantanny ulegnie zakończeniu po upływie 7 dni od dnia zakończenia tej izolacji albo po uzyskaniu negatywnego wyniku testu molekularnego uzyskanego przez osobę odbywającą kwarantannę, wykonanego nie wcześniej niż w pierwszym dniu po zakończeniu tej izolacji” - wyjaśnia resort w Ocenie Skutków Regulacji.

Źródło: RCL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz