Lekarze rodzinni: od początku promujemy szczepienia

23 Lipca 2021, 10:24 Szczepienia

Minister zdrowia ma w piątek przedstawić pomysł dotyczący zaangażowania lekarzy rodzinnych w zachęcanie do szczepień. Medycy z Porozumienia Zielonogórskiego obawiają się jednak, że jest to próba przerzucenia na POZ odpowiedzialności za fiasko rządowego planu szczepień.

Szef KPRM Michał Dworczyk pytany o narzędzia mające nakłonić Polaków do masowych szczepień coraz częściej mówi o większym zaangażowaniu lekarzy rodzinnych. Maja oni dzwonić do pacjentów i proponować zaszczepienie się. Medycy obawiają się, jednak, że jest to próba przerzucenia na POZ odpowiedzialności za fiasko rządowego planu szczepień.

Pomysł na zaangażowanie lekarzy rodzinnych ma polegać na zachętach finansowych za każdy kolejny procent zaszczepionych pacjentów oraz osiągnięcie wysokich progów procentowych. Jest także rozważane zobowiązanie lekarzy rodzinnych, by dzwonili do niezaszczepionych pacjentów. Szczegóły ma w piątek na konferencji przedstawić minister zdrowia Adam Niedzielski oraz M. Dworczyk.


- Od początku, bez zachęt finansowych, prowadzimy akcje promujące szczepienia przeciw Covid-19 wśród naszych pacjentów, dzwonimy i odpowiadamy na wszelkie wątpliwości osób niezdecydowanych - mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - W tej chwili doszliśmy już jednak do ściany. Wiele małych punktów z powodu braku chętnych szczepi już tylko drugą dawką lub wycofuje się z zamówień szczepionek - dodaje.


Zdaniem wiceprezesa Porozumienia Zielonogórskiego, zainteresowanie szczepieniami maleje każdego dnia i bez dużej rządowej kampanii edukacyjnej statystyki się nie poprawią. 

- Mamy wrażenie, że reklamy rządowe nie są skutecznym narzędziem, dlatego czekamy na przemyślane kampanie edukacyjne, które mogą zmienić nastawienie Polaków do szczepień, najskuteczniejszego narzędzia walki z chorobami zakaźnymi - dodaje Wojciech Pacholicki.

Polecamy także:

Ostra reakcja na słowa Rzecznika Praw Dziecka o szczepieniach

Telefony do niezaszczepionych. Czy skuteczne?

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz