Płace medyków po 1 lipca. NFZ odpowiada

26 Lipca 2021, 12:44 NFZ narodowy fundusz zdrowia

Od 1 lipca br. weszły w życie zapisy noweli ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Nowe zapisy budzą wiele wątpliwości, dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę kilkudziesięciu najczęściej zadawanych pytań w tej sprawie oraz odpowiedzi na nie.

Lista najczęściej zadawanych pytań na temat wynagrodzeń medyków po 1 lipca 2021 roku liczy 40 pozycji.

Od ogólnych pytań np. o to, kogo obejmują podwyżki wynagrodzenia, więcej jest tych szczegółowych pytań m.in. o to,  jak prawidłowo wyliczać wynagrodzenia po 1 lipca uwzględniając np. dodatek za wysługę lat czy składki na ubezpieczenie chorobowe oraz jak prawidłowo wypełniać tabele o liczbie i zaszeregowaniu do poszczególnych grup pracowników placówek, ale także np. czy podwyżki dotyczą osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

Nowe przepisy dotyczące wynagrodzeń spowodowały, że wiele placówek zaczęło ich realizację według własnej interpretacji, nie zawsze korzystnej dla pracowników. Pojawiały się sygnały np. o nieprawidłowościach przy wyliczaniu płac wegług nowych zapisów. 

W związku z takimi sygnałami NFZ i MZ zdecydowały w ubiegłym tygodniu o utworzeniu specjalnych adresów skrzynek mailowych, pod które pracownicy ośrodków medycznych mogą zgłaszać wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie. Medycy mailowo poskarżą się NFZ ws. płac

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz