Obowiązkowe szczepienia i diagnostyka COVID-19 dla pracowników miejskich

26 Lipca 2021, 20:30 szczepionka covid szczepienia koronawirus

Francja, Grecja i Węgry dołączają do krajów, w których szczepienia są obowiązkowe dla medyków. Samorządy wprowadzają wymóg szczepień pracowników miejskich szpitali oraz nauczycieli. 

Francja, Grecja i Węgry wprowadzają obowiązkowe szczepienia dla medyków. Własne regulacje obejmujące wszystkich pracowników miejskich także samorządy Nowego Jorku i San Francisco. 

W Europie jako pierwsze regulacje obejmujące pracowników ochrony zdrowia wprowadziły Włochy. Obejmujące od marca przepisy dotykają nie tylko lekarzy z pierwszej linii frontu, ale także farmaceutów. Na wejście w życie regulacji czekają także lekarze z Francji, Węgier czy Grecji. Niezaszczepieni medycy nie będą mogli pojawić się w pracy i pobierać za nią wynagrodzenia. Procedowane przepisy we Francji i Grecji obejmują także rozszerzenie zastosowania certyfikatu szczepień o kawiarnie i restauracje. 

Swoją politykę prowadzą także miasta Nowy Jork i San Francisco. Od sierpnia wszyscy pracownicy miejscy, w tym pracownicy publicznych placówek medycznych oraz nauczyciele i policjanci, będą podlegali obowiązkowi diagnostyki COVID-19. Od sierpnia pracownicy miejscy jako warunek pracy będą musieli okazać dowód zaszczepienia lub negatywny wynik testu COVID-19 wykonywany co tydzień.

Jak szacuje Ratusz miasta Nowego Jorku, niezaszczepionych pozostaje około 30 procent medyków publicznych. W przeciwieństwie do Europy, gdzie przeważnie medycy popierają takie regulacje, w Stanach niektóre związki zawodowe pracowników publicznej opieki zdrowotnej publicznie wyraziły swój sprzeciw wobec obowiązku szczepień. Strategia prodiagnostyczna może pozwolić na uniknięcie urzędom sporów zbiorowych.

W Polsce decyzja wciąż nie zapadła. Minister Zdrowia Adam Niedzielski komentując kwestię ewentualnych obowiązkowych szczepień dla personelu medycznego stwierdził, że "to jeden z pomysłów, które powinny być realizowane w pierwszej kolejności, o ile będzie przekonanie, że to konieczne". W poniedziałek komentując zajście w punkcie szczepień w Grodzisku Mazowieckim podkreślał, że zarzuty artykułowane przez ruchy antyszczepionkowe "są nietrafione" a na chwile obecną "nie było mowy o przymusie szczepień".

 

Resort zdrowia w czasie ponad 16,8 mln Polaków zaszczepiło się obiema dawkami szczepionki przeciw COVID-19 (44,7% populacji). Resort decyduje się na kontynuowanie strategii promocji szczepień. Dalej osoby niezdecydowane będą zachęcane przez celebrytów, loterię oraz lekarzy POZ i samorządy. Do promocji zaangażowane zostają także koła gospodyń wiejskich oraz w części Kościół. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz