Eksperci: nie zrealizujemy założeń WHO bez centralnego wsparcia

27 Lipca 2021, 14:52 hcv

Światowa Organizacja Zdrowia założyła do 2030 r. eliminację wirusów, które są odpowiedzialne za około 60 proc. przypadków nowotworu wątroby. Nie zrealizujemy wspólnie tego celu bez powszechnych badań przesiewowych – podkreślają eksperci w przededniu Światowego Dania Wirusowego Zapalenia Wątroby.

Wirusowym zapaleniem wątroby zakażonych jest ok 150 tys. pacjentów, z czego zdecydowana większość nie wie o rozwijającej się chorobie. O ile zapaleniom wątroby typu B może zapobiegać szczepionka szerzej stosowana od lat 90', o tyle wciąż na zapalenie wątroby typu C wywołane przez wirus HCV szczepionki nie ma.

Wirus ten jest jest bardzo niebezpieczny, ponieważ zakażenie często nie daje żadnych objawów i bardzo często zapalenie ostre przechodzi w postać przewlekłą, która w konsekwencji prowadzi do marskości wątroby oraz nowotworu.

W przypadku szybkiej diagnostyki pacjenci mają blisko 100-procentową szansę na skuteczne wyleczenie. W innym przypadku, jedyną szansą dla chorych może okazać się przeszczep wątroby, a u pacjentów z chorobami innych narządów, późne rozpoznanie wirusa HCV może uniemożliwić leczenia z powodu choroby zasadniczej. Słaba wątroba uniemożliwia leczenie np. pacjentów z nowotworem krwi - mówił prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Skuteczne leczenie jest dostępne

Jak oceniają eksperci, w Polsce mamy program leczenia, którego skuteczność wynosi 98 proc. przy 8 tygodniowej kuracji. Jedyne czego brakuje to centralnego programu przesiewowego by zbadać osoby nieświadome swojej choroby. 

Szczególnie teraz, gdy co roku w Polsce wykrywanych jest około 3 tys. zakażonych pacjentów z HCV. W ubiegłym, pandemicznym roku było to już tylko ok 900 osób. 

- Badań HCV nie ma w koszyku świadczeń podstawowych. Lekarze też rzadko informują o darmowych badaniach, a zdarza się też tak, że sami nie wiedzą, że osoby z wirusem HCV można skutecznie wyleczyć w czasie 8-12 tygodni. Pacjenci dopiero po kontakcie z Fundacją dowiadują się, że z chorobą nie trzeba żyć i można ją skutecznie leczyć - mówiła Barbara Pepke, prezes fundacji Gwiazda Nadziei.

Jak dodawał prof. Robert Flisiak liczne proponowane projekty w kierunku powszechnej diagnostyki były w ocenie resortu zdrowia nierealistyczne do zrealizowania bądź brakowało nimi zainteresowania przez lekarzy POZ.

- Przez błąd z połowy roku nie mogliśmy leczyć pacjentów z HCV. Teraz jesteśmy elastyczni w tym wszystkim i jesteśmy otwarci na przyjmowanie i leczenie pacjentów z innymi chorobami zakaźnymi, w tym HCV - mówił.

Jak dodał, obecnie procedowane programy zakładają testowanie w placówkach gdzie odbywa się leczenie pacjentów z HCV. - Wówczas wiele innych ośrodków może się do programu przyłączyć. Ono jest realistyczne do zrealizowania. Lekarze z tych placówek są takim programem zainteresowani. Koszty są znikome a jeżeli porównamy z efektywnością, to nie ma o czym mówić. Wystarczy decyzja - mówił prof. Robert Flisiak.

Gdzie się zbadać?

Jak podkreślali eksperci, jedyną profilaktyką jest testowanie. Każdy minimum raz w życiu powinien się przetestować w kierunku HCV - ocenia dr Kalina Zakrzewska, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego NIZP PZH. Jak dodaje dla osób ze szczególnych grup ryzyka, tj. osoby mające kontakt z cudzą krwią, mające przygodne kontakty seksualne, stosują narkotyki we wstrzyknięciach, powinna to być diagnostyka raz na pół roku.

- W tym roku i przez kolejne lata Państwowy Zakład Higieny spełnia tę misję poprzez pilotażowy program zapobiegania nowotworom wątroby poprzez wczesne wykrywanie wirusa HCV w Polsce - mówi. 

W wybranych placówkach POZ z 6 objętych pilotażem województw, wykonywane są szybkie testy gdzie za pomocą kropli krwi pobranej z palca w ciągu 20 minut mamy informacje o posiadanych przeciwciałach HCV. Marker stanowi o kontakcie z wirusem. Wówczas wynik jest powtarzany tradycyjnymi badaniami laboratoryjnymi a pacjent natychmiastowo otrzymuje pomoc koordynatora i leczenie, co rekompensuje krótki czas kontaktu z lekarzem POZ.

Na terenie całego kraju, własną kampanię prodiagnostyczną prowadzi także ALAB Laboratoria, który umożliwia darmowe testy diagnostyczne w laboratoriach na terenie całego kraju. 

Lista placówek POZ realizujących diagnostykę HCV dostępna jest tutaj a więcej informacji o diagnostyce HCV w sieci ALAB Laboratoria dostępnych jest tutaj

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz