Zarządzenie NFZ ws. premii dla POZ za promocję szczepień

27 Lipca 2021, 11:50 lekarz mężczyzna pacjent badanie recepta

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował zarządzenie regulujące wysokość dodatków dla placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej za promocję szczepień przeciw COVID-19.

Zgodnie z treścią zarządzenia, przychodnie rodzinne będą mogły otrzymać premie cząstkowe po 30 września i po 31 grudnia 2021 r. oraz premię całościową za 2021 r.

Pod uwagę będą brane stosunek populacji zaszczepionych osób powyżej 12 r.ż. w danym okresie rozliczeniowym, do wszystkich osób powyżej 12 r.ż. na listach aktywnych danego POZ.

Premie cząstkowe wypłacane są w dwóch turach:

1. po 30 września 2021 r.:

a)  za każdy 1% zwiększenia poziomu wyszczepienia pacjentów placówki w stosunku do poziomu wyszczepienia łącznie populacji, w wysokości 0,25 zł za każdą osobę pomiędzy 12 - 55 r.ż. na liście aktywnej danego POZ wg stanu na 1 lipca 2021 r.,

b)  za każdy 1% zwiększenia poziomu wyszczepienia pacjentów placówki w stosunku do poziomu wyszczepienia łącznie populacji, w wysokości 0,30 zł za każdą osobę powyżej 55 r.ż. na liście aktywnej danego POZ wg stanu na 1 lipca 2021 r.

2. po 31 grudnia 2021 r.:

a)  za każdy 1% zwiększenia poziomu wyszczepienia pacjentów placówki w stosunku do poziomu wyszczepienia łącznie populacji, w wysokości 0,15 zł za każdą osobę pomiędzy 12 - 55 r.ż. na liście aktywnej danego POZ wg stanu na 1 lipca 2021 r.

b)  za każdy 1% zwiększenia poziomu wyszczepienia pacjentów placówki w stosunku do poziomu wyszczepienia łącznie populacji, w wysokości 0,20 zł za każdą osobę powyżej 55 r.ż. na liście aktywnej danego POZ wg stanu na 1 lipca 2021 r.

Ponadto premia całościowa za 2021 r. wypłacana jest jednorazowo do 15 stycznia 2022 r. w wysokości iloczynu kwoty odpowiadającej najwyższemu osiągniętemu progowi wyszczepienia oraz liczby osób powyżej 12 r.ż. na liście aktywnej danego POZ wg stanu na 1 lipca 2021 r. wg poniższej tabeli:

 

To nic nie da

Jak oceniają eksperci, oferowane przez resort premie dla POZ za zachęcanie do szczepień na tym etapie realizacji Narodowego Programu Szczepień już raczej dodatkowych efektów nie przyniosą.

Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, pytany o to, jakie jeszcze metody może wykorzystać POZ, aby zachęcić kolejnych pacjentów do zaszczepienia się, ocenia, że jakie to by nie były pomysły, raczej będą to już działania z niewielkim efektem.- Większość przychodni obdzwoniła już pacjentów niezaszczepionych - mówił. (Zobacz: Telefony do niezaszczepionych. Czy skuteczne? )

- Wymyślona teraz premia ma zmotywować lekarzy POZ do większej aktywności, ale to jest źle pomyślane. Kto miał być aktywny, to był i jest, nawet bez tych dodatkowych środków - zaznacza.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz