Polska. Większe przywileje dla zaszczepionych?

27 Lipca 2021, 13:40 szczepienie

Członkowie Rady Medycznej przy premierze na poniedziałkowym spotkaniu z rządem zarekomendowali zwolnienie zaszczepionych z niektórych ograniczeń - informuje "Wprost".

Jak informuje „Wprost”, członkowie Rady Medycznej przy premierze na spotkaniu z rządem w poniedziałek, zgłosili kilka pomysłów związanych z przeciwdziałaniem skutkom nadchodzącej, czwartej fali zakażeń.

Wśród nich miał pojawić się wątek zwolnienia zaszczepionych z niektórych ograniczeń, które mogą się pojawić w wyniku zwiększonej liczby zachorowań. Rada Medyczna proponować miała również wprowadzenie lub znoszenie regionalnych obostrzeń w zależności od stopnia wyszczepienia - o czym już wcześniej informował sam minister zdrowia.

Metoda zachęt nie kar

Rząd obawia się reakcji ruchów antyszczepionkowych i do tej pory stawia bardziej na zachęty niż kary. Jak przekonywał po zdarzeniu w punkcie szczepień w Grodzisku Mazowieckim, zarzuty artykułowane przez ruchy antyszczepionkowe "są nietrafione" a na chwile obecną "nie było mowy o przymusie szczepień". Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele resortu zdrowia wskazują, że możliwe jest pojawienie się regulacji przewidujących obligatoryjne szczepienia dla medyków, co ogólnie jest popierane przez środowiska lekarskie.

Dalsze decyzje mają zapaść dopiero w sytuacji pogarszającej się sytuacji epidemicznej w kraju. Do tego czasu kontynuowane mają być działania promocyjne oparte o celebrytów, loterię, konkursy dla samorządów oraz dodatki dla lekarzy POZ. Te jednak, z każdym tygodniem okazują się być coraz mniej skuteczne.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz