Szczepienia przeciw COVID-19 w Unii Europejskiej

28 Lipca 2021, 11:26 Unia Europejska, flaga

Unia Europejska jest na dobrej drodze do osiągnięcia założonego celu, zaszczepienia w pełni co najmniej 70% populacji do końca lata. Tyle pełnoletnich obywateli UE już przyjęło pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

70% dorosłych otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, a 57% zostało w pełni zaszczepionych. Prognozy pokazały, że UE osiągnie swój cel do końca lata - wskazała w swoim oświadczeniu Komisarz UE ds. Zdrowia Stella Kyriakides.

Unijna kampania szczepień rozkręcała się bardzo powoli wobec szczepień w Wielkiej Brytanii, Izraelu, Stanach Zjednoczonych czy Chinach. Głównym problemem były opóźnienia w dostawach. Gdy jednak te przyspieszyły, Europa wyszła na prowadzenie w globalnym rankingu szczepień.

 - Wariant delta jest bardzo niebezpieczny. Dlatego wzywam wszystkich – którzy mają taką możliwość – do zaszczepienia się. Dla własnego zdrowia i ochrony innych – przekonywała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Kto najefektywniej szczepi?

Jeśli chodzi o bezwzględną liczbę szczepień to bezapelacyjnymi liderami w Unii pozostają Niemcy z blisko 90 mln administrowanymi szczepionkami (dane obejmują szczepienia jedno i dwudawkowe). Dalej plasują się Francuzi, którzy w krótkim czasie po ogłoszeniu dodatkowych obostrzeń dla osób niezaszczepionych zrealizowali ponad 4 mln szczepień, osiągając dziś łącznie ponad 69 mln administrowanych dawek szczepionki. Niewiele mniej (ponad 65 mln) szczepionek zaadministrowały Włochy. Polska z ponad 33 mln iniekcjami zajmuje piątą lokatę, zaraz za Hiszpanią (54 mln). 

Jednak kluczowy w ocenie sukcesów programów szczepień obywateli jest procent wyszczepienia społeczeństwa. Pełne szczepienie zwykle wymaga dwóch szczepionek.

W tym zestawieniu prowadzą Węgry z blisko 55% w pełni zaszczepionymi obywatelami. Węgry jednak jako jedne z nielicznych krajów w tym zestawieniu zdecydowały się na dopuszczenie do obrotu i szczepienie swoich obywateli rosyjską szczepionką Sputnik V. Preparat ten wciąż nie przeszedł autoryzacji EMA, a to właśnie tę szczepionkę przyjęła większość Węgrów.  

Bliska poziomu wyszczepienia Węgrów jest Hiszpania, która również posiada ponad 55% w pełni zaszczepionych obywateli. Odporność na szkodliwe działania koronawirusa wskutek szczepień przeciw COVID-19 osiągnęła także połową obywateli Belgii, Portugalii i Danii.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że niektóre kraje opóźniły podanie drugiej dawki na rzecz podania jak największej liczbie osób pierwszej dawki. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości znajdą się one znacznie wyżej w rankingu.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz