WHO: młodzież zachęcana do nałogu przez e-papierosy

28 Lipca 2021, 13:14 e papieros vape

Wskutek działań marketingowych przemysłu nikotynowego młodzież chętniej sięga po e-papierosy, co może prowadzić do ich uzależnienia - ocenia WHO. Jej przedstawiciele nie wierzą w dobre intencje nikotynowych gigantów.

Każdego roku na świecie z powodu spożywania tytoniu i narażenia na dym tytoniowy umiera ponad 8 mln ludzi. Nawyk ten jest główną przyczyną chorób, którym można zapobiegać - stwierdza Światowa Organizacja Zdrowia w swoim raporcie i wzywa kraje do większej regulacji urządzeń bezdymnych zawierających nikotynę.

Przemysł walczy z papierosami?

W weekendowym wydaniu "Sunday Telegrap", dyrektor generalny Philip Morris International Jacek Olczak wezwał Wielką Brytanię do zakazania papierosów w ciągu najbliższych 10 lat. Tym samym rząd miałby dać sygnał palaczom, z których wielu nadal uważa, że "alternatywy są gorsze od papierosów".

CEO Philip Morris International podkreśla, że dając palaczom "bezdymną alternatywę", a do tego wprowadzając odpowiednie regulacje i akcje informacyjne, problem palenia "można rozwiązać raz i na zawsze". 

Zobacz również: Quo vadis palaczu?

Philip Morris uznaje za alternatywę swój produkt IQOS, czyli urządzenie do podgrzewania, a nie spalania tytoniu. Jednocześnie w ubiegłym roku firma rozpoczęła również ekspansję swojego nowego produktu na wybranych rynkach, IQOS VEEV, który przypomina bardziej tradycyjne e-papierosy opierające się na podgrzewaniu liquidów z nikotyną.

Skuteczny marketing drogą do nałogu nastolatków?

Zapytany przez dziennikarzy o deklarację dyrektora jednego z głównych producentów przemysłu nikotynowego, dyrektor departamentu promocji zdrowia WHO Ruediger Krech powiedział: "Nie wierzę w nagłą przemianę z bycia prawdziwym problemem do bycia częścią rozwiązania".

- Chociaż dowody nie są jeszcze całkowicie rozstrzygające w kwestii e-papierosów, wiemy, że są one również szkodliwe- mówił.

Jak wskazywał, "na rynku istnieje około 16 000 smaków e-papierosów, w tym guma balonowa, lody waniliowe i czekoladowe ciasteczka". Dodał przy tym, że użytkownicy e-papierosów są „co najmniej dwa, jeśli nie trzy razy” bardziej narażeni na pozostanie palaczami papierosów.

- Firmy tytoniowe promują e-papierosy poprzez eleganckie wzornictwo produktów, wpływowe media społecznościowe i smaki - powiedziała Kelly Henning z Bloomberg Philanthropies. - Wiemy, że e-papierosy są niezwykle atrakcyjne dla dzieci, a celem branży jest uzależnienie od nich zupełnie nowego pokolenia użytkowników – dodała i przytoczyła dane ze Stanów Zjednoczonych, z których wynika, że jeden na 5 uczniów szkół średnich używa obecnie e-papierosów, czyli ok. 3,6 miliona dzieci.

źródło: Reuters 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz