Prof. A. Horban: Chcemy obowiązkowych szczepień m.in. dla nauczycieli

29 Lipca 2021, 8:32 prof. Andrzej Horban

Rada Medyczna będzie zalecać obowiązkowe szczepienia różnych grup zawodowych - zapowiada prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z pandemią. Jak dodaje, jest już bardzo blisko takich decyzji. Dotyczyć ma to m.in. pracowników ochrony zdrowia, a także nauczycieli. Kogo jeszcze?

Prof. A. Horban, który był w czwartek rano gościem TVN24 był pytany m.in. o to, czy jest już decyzja ws. wprowadzenia obowiązkowych szczepień p/COVID-19 dla wybranych grup zawodowych.

- Nie ma jeszcze, ale jesteśmy bardzo bliscy. Zalecenie - tak, ale jeszcze pan minister powinien przekuć to w swój komunikat lub też zalecenie co do kalendarza szczepień - wyjaśnił prof. A. Horban. Wymienił też pięć grup zawodowych, których miałoby to dotyczyć.

Chodzi m.in. o pracowników ochrony zdrowia "zwłaszcza wszystkich tych, którzy mają kontakt z pacjentem".

- To jest prawie pewne i nawet zrozumiałe - podkreślił prof. A.Horban. Według niego, taki obowiązek to "nic dziwnego".

Jak mówił, "do rozważania jest szczepienie nauczycieli". Według prof. A. Horbana obowiązkiem szczepień powinni być objęci także pracownicy administracji "nie ci schowani w biurze, tylko ci, którzy mają kontakt z masowo pojawiającymi się petentami".

Kolejne dwie grupy zawodowe, które wskazał, to pracownicy sklepów wielkoprzemysłowych oraz służby porządkowe.

Według Horbana wprowadzenie obowiązku szczepień powinno być ogłoszone "do końca przyszłego tygodnia, bo to ostatni dzwonek”. - Wszystko jest w rękach ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego" - wyjaśniał.

Przewodniczący Rady Medycznej przy premierze odniósł się też do pytania o możliwe ewentualne sankcje dla osób, które mimo obowiązku nie będą chciały się zaszczepić. Jak mówił, teoretycznie można dać obywatelowi grzywnę, jednak praktycznie trzeba tworzyć takie prawo, żeby one było skuteczne. - My zawsze raczej stoimy na stanowisku, że trzeba ludzi przekonywać - dodał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz